Przygotowania do rekrutacji podwójnego rocznika
Szkoły przygotowują się do przyjęcia we wrześniu przyszłego roku podwójnego rocznika absolwentów. Problemów z rekrutacją nie będzie w Krakowie. Miasto dba o to, by zapewnić odpowiednią liczbę miejsc dla kandydatów.
Szkoły szykują się na podwójny rocznik. Dla dyrektorów placówek będzie to wielkie logistyczne wyzwanie. W 2019 r. w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych wezmą udział ostatni absolwenci gimnazjów i pierwsi absolwenci 8-letnich szkół podstawowych.
– Pragnę państwa uspokoić. Nic złego nie będzie się działo – uspokoiła Barbara Nowak, małopolski kurator oświaty.
W Krakowie o przyjęcie do liceów, techników i szkół branżowych w przyszłym roku będzie się ubiegać ponad 13 tys. młodych krakowian. Przed największym wyzwaniem stoją jednak licea. Statystyki z lat poprzednich pokazują, że w Krakowie co roku tego rodzaju szkoły wybiera około 60 proc. uczniów. Jednak i tu zażegnano problem. W wyniku reformy powstały cztery nowe licea z przekształconych gimnazjów.
– Pamiętajmy, że w wyniku pierwszego etapu reformy powstały dodatkowe cztery licea ogólnokształcące z przekształconych gimnazjów. Tam mamy potencjał co najmniej 500 miejsc. Natomiast jeżeli chodzi o infrastrukturę szkolną, to mamy 12 zespołów szkół ogólnokształcących złożonych z gimnazjum i z liceum. Gimnazjum jest wygaszane, pozostaje samo liceum i w tych budynkach mamy potencjał 3600 miejsc – wskazała Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa.
Anna Korfel-Jasińska zapewniła, że placówki są w stanie przygotować dla uczniów odpowiednią liczbę miejsc.
– Pamiętajmy, że tych miejsc nie zabraknie. Natomiast należy liczyć się z tym, że będzie pewnie większa liczba uczniów rozczarowanych wynikiem rekrutacji niż w ubiegłym roku. To znaczy, ci uczniowie, którzy ubiegają się do wymarzonej szkoły nie zawsze się do niej dostaną, ale też nigdy nie było tak, aby każdy uczeń wskazujący szkołę na pierwszym priorytecie do tej szkoły się dostał. Czasami to jest szkoła drugiego bądź trzeciego wyboru – dodała zastępca prezydenta Krakowa.
Absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów będą rekrutowani do osobnych klas przez dwie różne komisje.
– W każdej szkole ponadgimnazjalnej będą funkcjonowały dwie komisje rekrutujące. Jedna będzie rekrutowała uczniów po szkole podstawowej 8-klasowej, druga będzie rekrutowała uczniów po szkole gimnazjalnej. Te obie komisje będą pracowały zupełnie niezależnie – powiedziała Barbara Nowak.
Obecnie dyrektorzy szkół krakowskich liceów, techników i szkół branżowych pracują nad ofertą edukacyjną.
TV Trwam News/RIRM