fot. twitter.com

ArcelorMittal ponowne uruchomi produkcję w Krakowie

ArcelorMittal zapowiada ponowne uruchomienie wielkiego pieca w krakowskiej hucie. Ma dojść do tego w połowie marca.

Ponowne uruchomienie wielkiego pieca ArcelorMittal sygnalizował już w trakcie „okrągłego stołu”, o który zabiegał krakowski ratusz. Do rozmów usiedli wtedy przedstawiciele spółki, ministrowie, samorządowcy i związki zawodowe.

– Nie chcielibyśmy się zawieść po raz kolejny, że są to tylko deklaracje i puste słowa – mówił przewodniczący NSZZ Pracowników ArcelorMittal Poland Krzysztof Wójcik.

Teraz zapadła decyzja, że wielki piec w Krakowie zostanie ponownie uruchomiony. Powinno do tego dojść w połowie marca.

„Decyzja o ponownym uruchomieniu instalacji wynika z konieczności dostarczenia slabów (półproduktów) do huty ArcelorMittal w Gandawie w Belgii, gdzie rozpocznie się remont wielkiego pieca, a także z konieczności uzupełnienia strat produkcyjnych w zakładach ArcelorMittal Europe – tak swoją decyzję uzasadnia spółka.

Dla sprawy sporo zrobił też rząd. To między innymi programy pomocowe: rekompensaty za rosnące ceny energii oraz ulga w rynku mocy. I – tak twierdzi minister Jadwiga Emilewicz – te działania też miały wpływ na decyzję ArcelorMittal.

Łącznie w krakowskiej hucie wygaszenie wielkiego pieca odbiło się na grupie około 800 pracowników.

– Część, około 300 osób, jeździ do Dąbrowy Górniczej, część jest na tzw. postojowym, czeka na pracę w domu. Oczywiście ma za to płacone, a część jest zagospodarowana w krakowskiej hucie na różnych wydziałach – zaznaczył pracownik huty ArcelorMittal w Krakowie Andrzej Mazur.

Pracownicy wychodzili na ulice. Protestowali, bo obawiali się utraty miejsc pracy.

– Na połowę marca już mamy wracać. Wiadomo, że może się to przedłużyć, bo wszystko jest po stronie służb. Jeśli uruchomią w tym czasie, to w tym czasie zacznie się produkcja – dodał.

Uruchomienie wielkiego pieca potrwa około 2 miesięcy.

TV Trwam News

drukuj