101. rocznica wymarszu legendarnej „Kadrówki”

W Krakowie rozpoczęły się uroczystości związane ze 101. rocznicą  wymarszu legendarnej „Kadrówki”, która w 1914 roku dała początek Legionom Polskim. Wydarzenie to zostanie upamiętnione poprzez wystawy, śpiewanie pieśni patriotycznych. Muzeum Narodowe przygotowało wystawę „Legiony Polskie 1914–1918”.

– Posiadamy zespół portretów legionistów, żołnierzy Legionów Polskich, zespół rysunków wykonywanych bezpośrednio na froncie. Trzeba pamiętać o tym, że Legiony Polskie były bardzo specyficzną formacją ochotniczą, w której służyli nie tylko członkowie Strzelca, nie tylko ochotnicy, ale też studenci Akademii Sztuk Pięknych, studenci UJ, klas gimnazjalnych. Bardzo dużo artystów służyło i swoją służbę – poza oczywiście wojskową – przelewali na papier – podkreślił Piotr Wilkosz, kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie.

Na zwiedzanie między innymi okolicznościowej wystawy na placu imienia ojca  generała Adama Studzińskiego zaprasza także Muzeum Historii Fotografii imienia Walerego Rzewuskiego.

Na wystawie jest marsz Pierwszej Kompanii Kadrowej, wszystko co związane z Legionami, z kadrówką, z osobą marszałka, z historią marszu. Także cała historia stu lat związana z marszem, szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej i z  Kadrowiakami – powiedział mjr POW Tomasz Paprocki.

Główne uroczystości rozpoczną się w przededniu wymarszu.

Tradycyjnie zaczynamy od uroczystości wawelskich na Katedrze. Następnie będzie zejście do Krypty Srebrnych Dzwonów, oddanie hołdu marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Później są uroczystości na małym rynku krakowskim, śpiewanie pieśni patriotycznych z Rock Camelot, później jest apel wieczorny o 21.00 i tradycyjnie o 7.00 rano 6 sierpnia wyruszam już na trasę marszu – dodał mjr POW Tomasz Paprocki.

W czwartek kilkuset piechurów po raz kolejny wyruszy szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, by 12 sierpnia dotrzeć do Kielc.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl