fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Rząd przyjął uchwałę ws. Narodowej Strategii Onkologicznej

Rząd przyjął uchwałę w sprawie Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Program ma między innymi zwiększyć liczbę specjalistów w dziedzinie onkologii oraz zapewnić pacjentom więcej badań klinicznych.

W Polsce żyje około miliona osób, u których zdiagnozowano lub wyleczono nowotwór. Choroby te są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków. W ciągu najbliższych pięciu lat liczba pacjentów z rakiem może wzrosnąć nawet o 15 procent. Odpowiedzią na niepokojący wzrost zachorowań jest Narodowa Strategia Onkologiczna.

„Realizacja Narodowej Strategii Onkologicznej stanowi próbę odwrócenia niekorzystnych trendów oraz obniżenia kosztów wynikających z obciążenia pacjentów chorobami nowotworowymi” – podało w swoim komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030 przewiduje zwiększenie liczby specjalistów w dziedzinie onkologii i prowadzenie działań profilaktycznych. To również większa skuteczność badań przesiewowych w kierunku nowotworów jelita grubego, piersi, szyjki macicy oraz płuc. Celem strategii jest wzrost odsetka pacjentów przeżywających pięć lat od zakończenia terapii onkologicznej. W tym roku na realizację tego programu przeznaczono 250 milionów złotych. W następnych latach będzie to nawet 500 milionów złotych rocznie. Uchwałę w tej sprawie przyjął już rząd.

TV Trwam News

drukuj