fot. gov.pl

Na program „Rodzina 500 plus” rząd przeznaczył już kilkadziesiąt miliardów złotych

Od lipca tego roku z rządowego programu „Rodzina 500 plus” mogą korzystać także rodzice z jednym dzieckiem i to bez żadnego kryterium dochodowego. W programie uczestniczy obecnie grubo ponad 6,5 miliona polskich dzieci. Rząd przeznaczył na nie już kilkadziesiąt miliardów złotych.

Kolosalna suma wydana na świadczenie „500 plus”. Od początku istnienia programu rząd przeznaczył na ten program 77 miliardów złotych.

– Średnio w miesiącu to jest 2 mld, za lipiec 2 mld 400 mln zł. Oczywiście o lipcu już mówimy o programie rozszerzonym, czyli o programie bez kryterium dochodowego – mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Rodzice przeznaczają środki w głównej mierze na dodatkowe zajęcia dla dzieci, rozwój ich zainteresowań, produkty codziennego użytku, wakacje lub po prostu odkładają je na przyszłość. Decyzję podejmują rodzice.

– Nie potwierdzają się absolutnie informacje i dane, co podnosiła opozycja, że będą te środki marnotrawione, że nie wiadomo, co z tym będzie się dziać. Około tysiąca świadczeń wypłacanych jest w formie rzeczowej. To jest 3 promile całego programu, czyli to są już takie skrajne przypadki – tłumaczył Stanisław Szwed.

Obecnie programem objętych jest prawie 6,8 mln dzieci.

TV Trwam News/RIRM

drukuj