fot. PAP/Adam Warżawa

Na Zalewie Wiślanym powstaje sztuczna wyspa

Na Zalewie Wiślanym trwa budowa sztucznej wyspy, która powstaje przy okazji przekopu na Mierzei Wiślanej. Urząd Morski w Gdyni podał, że dobiegają końca roboty kafarowe. Do wykonania są jeszcze przepona i wrota techniczne.

Wyspa powstaje na wysokości Przebrna – 4,5 km na południowy wschód od kanału przez Mierzeję oraz na wschód od toru wodnego na Zalewie Wiślanym.

Ma ona mieć 181 ha. Docelowo przestrzeń ta ma się stać rajem dla ptaków, które już ją odwiedzają. O aktualnym stanie prac mówi Mariusz Sasin, zastępca dyrektora kontraktu ds. budowy wyspy z konsorcjum NDI/Besix, które wykonuje przekop.

– Kończymy zasadnicze prace kafarowe, natomiast przed nami jeszcze dużo innej pracy, żeby wykonać przekrój w całości. W tej chwili mamy wykonane ponad 20 proc. całego obwodu wyspy, który mierzy ponad 5 km. Przed nami jeszcze kawał roboty. Na szczęście udało nam się zmobilizować  odpowiednią liczbę zespołu do tego, żeby zapewnić sobie ciągłość pracy. Chcemy wykorzystać ten rok kalendarzowy do tego, by wykonać tutaj jak największy zakres robót – wyjaśnia Mariusz Sasin.

Wyspa budowana przy okazji przekopu Mierzei Wiślanej wzbogaci siedliska obszarów Natura 2000. W otoczeniu Zalewu Wiślanego w ostatnich 20 latach nastąpił zanik użytków zielonych, stanowiących miejsce lęgowe wielu gatunków ptaków.

RIRM

drukuj