[TYLKO U NAS] Min. M. Gróbarczyk: W przyszłym roku chcemy ogłosić konkretne miejsca, w których powstaną stopnie wodne

To dla nas największe wyzwanie – aby rzeki, które jeszcze parędziesiąt lat temu były żeglowne, przywróciły swoją żeglowność. Oczywiście, jest to zadanie niezwykle trudne, natomiast program, który przygotowaliśmy, chcielibyśmy ogłosić w przyszłym roku. Chodzi tu o konkretne miejsca, w których będą budowane stopnie wodne – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Szef resortu odniósł się w audycji do rejsu Daru Młodzieży na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Panamie.

– To dla nas najważniejsze przedsięwzięcie światowe, jeśli chodzi o uczczenie setnej rocznicy niepodległości i kontynuacja Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Polsce. W związku z tym tak został skonstruowany kurs rejsu Daru Młodzieży, by w tych dniach zawitać do Panamy. Blisko miesiąc będziemy w Panamie. Przygotowania duchowe do tego wydarzenia rozpoczną się już w ten weekend w Łagiewnikach w obecności ks. kard. Stanisława Dziwisza oraz ks. abp. Marka Jędraszewskiego, którzy będą uczestniczyć razem z nami i oczywiście młodzież, która będzie w tych wydarzeniach uczestniczyć – zaznaczył minister.

Poszczególne resorty dokonują podsumowań trzech lat swojej działalności. Ze swoich zadań rozlicza się również Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Jedną z kluczowych inwestycji był przekop Mierzei Wiślanej.

– Bardzo cieszy nas pozytywna decyzja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, ponieważ dopełniliśmy wszystkich obostrzeń, które były założone w ramach dyrektyw. Przyjęliśmy nawet więcej zadań, by jednoznacznie zadać kłam tym wszystkim pomówieniom mówiącym o zaburzeniu środowiska. Wiemy przecież, że wypływało to bezwzględnie z polityki. Jest to ponad 140 obostrzeń. Te warunki są jak najbardziej do wykonania. Ta inwestycja będzie posiadała rygor środowiskowy – podkreślił Marek Gróbarczyk.

– Idzie za tym uruchomienie nowego ośrodka portowego dla Polski w mieście Elbląg, który był przecież kiedyś miastem portowym – dodał.

Minister odbył także spotkania w Chinach, gdzie poruszano idee transportowe i dotyczące Jedwabnego Szlaku.

– To są bardzo ważni partnerzy. Utworzenie przedstawicielstwa Portu Gdańsk w Szanghaju, który jest największym portem na świecie, to jednoznaczny sygnał, że wzmacniamy z Chinami współpracę w zakresie przeładunku, przekierowywania strumieni przeładunkowych, bo to przecież nie tylko Polska ma korzystać z tych ładunków. Chcemy, żeby nasze porty stanowiły zaplecze dla całej Europy Środkowo-Wschodniej tak, żeby główne strumienie transportowe przekierowane zostały z portów niemieckich na porty polskie – wskazał Marek Gróbarczyk.

Ministerstwo podpisało także list intencyjny w sprawie budowy nowych stopni wodnych.

– To dla nas największe wyzwanie – aby rzeki, które jeszcze parędziesiąt lat temu były żeglowne, przywróciły swoją żeglowność. Chodzi tu o podjęcie całego procesu związanego z odbudową żeglugi śródlądowej, czyli przede wszystkim budowa nowych stopni wodnych, remont starych stopni wodnych i przygotowanie odcinków żeglugowych już w ramach IV klasy żeglowności, czyli barki, które regularnie pływają po Europie Zachodniej, a więc włączenie tego systemu polskiego w system europejski. Oczywiście, jest to zadanie niezwykle trudne, natomiast program, który przygotowaliśmy, chcielibyśmy ogłosić w przyszłym roku. Chodzi tu o konkretne miejsca, w których będą budowane stopnie wodne – zapowiedział minister.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem ministra Marka Gróbarczyka można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl