M. Gróbarczyk: Polska ma ogromny potencjał związany z gospodarką morską

Polska ma ogromny potencjał związany z gospodarką morską. Chcemy być w radzie Międzynarodowej Organizacji Morskiej – powiedział minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. W środę w Szczecinie rozpoczęły się Światowe Dni Morza – spotkanie ekspertów branży morskiej.

Podczas środowego briefingu prasowego w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreślił znaczenie faktu, że Światowe Dni Morza po raz pierwszy odbywają się w Polsce.

„Polska ma ogromny potencjał, związany z gospodarką morską, przede wszystkim z jej rozwojem, z przemysłem stoczniowym, z żeglugą, z rozwojem portów, z całą branżą, związaną również z żeglugą śródlądową” – powiedział Marek Gróbarczyk.

Dodał, że w Polsce znajdują się też „bardzo zacne i utytułowane uczelnie morskie”.

„Mamy pełne podstawy ku temu, aby czuć się krajem w stu procentach morskim” – powiedział Marek Gróbarczyk. Zaznaczył, że rząd chce „realizować proces rozwoju” gospodarki morskiej.

Minister poprosił sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) Kitacka Lima o to, aby wsparł starania Polski o przystąpienie do rady organizacji.

„Chcemy promować nasz kraj, chcemy być morscy i chcemy uczestniczyć we wszystkich pracach, które znajdują się w rękach sekretarza generalnego (IMO)” – podkreślił min. Gróbarczyk.

Sekretarz generalny IMO przypomniał, że Polska w latach 60. XX w. była członkiem rady tej organizacji i odgrywała w niej bardzo ważną rolę.

„Jestem przekonany, że Polska będzie nadal dynamicznie rozwijać sektor morski, przy wszystkich podjętych staraniach. Wierzę, że również to wydarzenie (Światowe Dni Morza) zostanie wykorzystane w tym celu (…). Przy wszystkich wysiłkach pana ministra i ministerstwa mogę zadeklarować swoje wsparcie, jako sekretarza generalnego, w staraniach o członkostwo w radzie” – powiedział Kitack Lim.

Oficjalne otwarcie Światowych Dni Morza nastąpi w czwartek. Tegoroczne obchody, które zbiegają się z siedemdziesięcioleciem Międzynarodowej Organizacji Morskiej, odbywają się pod hasłem „IMO70: Nasze dziedzictwo – Lepsza żegluga dla lepszej przyszłości”. Wydarzenie potrwa do piątku. Do stolicy Pomorza Zachodniego przyjeżdżają oficjalne delegacje z całego świata, zagraniczni eksperci oraz przedstawiciele biznesu i nauki. Jak podkreślają organizatorzy, ponad 80 proc. towarów na świecie jest transportowanych drogą morską, co świadczy o szczególnie istotnym znaczeniu tej branży dla globalnej gospodarki.

Podczas Światowych Dni Morza na szczecińskiej wyspie Łasztownia będzie miał miejsce Festyn Morski – wydarzenie dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Obok Miasteczka Portowego z grami i zabawami, będzie można skorzystać z Mobilnego Centrum Edukacyjnego i Morskiego Centrum Edukacyjnego, przybliżającego tajniki morza między innymi przez interaktywne wycieczki po portach.

Organizatorem tegorocznych Światowych Dni Morza jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej we współpracy z Międzynarodową Organizacją Morską.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl