Min. Gróbarczyk: kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej powstanie w Nowym Świecie

Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej powstanie w miejscowości Nowy Świat. Dziś na sesji Rady Miasta Elbląga poinformował o tym minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk.  

Prace budowalne mają ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku. Kanał ma być żeglowny w 2020 r. Inwestycja ma zwiększyć bezpieczeństwo Polski. Dla regionu przyniesie korzyści gospodarcze. Oznacza też rozwój turystyki.

Minister Marek Gróbarczyk poinformował, że „Urząd Morski w Gdyni – a tym samym ministerstwo – wybrało lokalizację w Nowym Świecie jako najlepszą do realizacji inwestycji”.

– Nowy Świat zyskuje najlepsze warunki, jeśli chodzi o inwestycje, raport odziaływania środowiskowego oraz ewentualne kompensacje, które trzeba uczynić w ramach dochowania sztuki budowlanej, czy też wykonania tej inwestycji zgodnie z dyrektywami, przede wszystkim środowiskowymi – poinformował minister Marek Gróbarczyk.

W Tolmocku odbywa się dziś posiedzenie sejmowej komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Minister Gróbarczyk prezentuje tam efekty dotychczasowych prac dotyczących inwestycji.

Plan budowy kanału żeglugowego powstał już w 2006 r. za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Rosja wstrzymała w latach 2004-2009 żeglugę przez Cieśninę Pilawską, uniemożliwiając rozwój portu w Elblągu. Z inwestycji wycofał się rząd PO-PSL.  Do planów powrócił po wygranych wyborach rząd Zjednoczonej Prawicy. Koszt inwestycji szacowany jest na 880 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl