Senator J. M. Jackowski: Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej przyniesie korzyści gospodarcze

To jest inwestycja strategiczna, która przyniesie korzyści gospodarcze i społeczne – powiedział odnosząc się do planów powstania kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej senator Prawa i Sprawiedliwości, Jan Maria Jackowski.

Wczoraj minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk, poinformował oficjalnie, że kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej powstanie w miejscowości Nowy Świat.

Obecnie trwa procedura zdobywania koniecznych zezwoleń, a prace budowalne mają ruszyć pod koniec przyszłego roku. Senator Jan Maria Jackowski zwracał uwagę na duże znaczenie inwestycji.

– Jeżeli chodzi o sam przekop, to ma on znaczenie przede wszystkie strategiczne, ponieważ umożliwi, żeby Polska w sposób suwerenny mogła gospodarować swoim własnym portem w Elblągu, ale też innymi portami. Tymi, które są położone nad Zalewem Wiślanym. Po drugie, jest to decyzja o wielkiej wadze gospodarczej, ponieważ umożliwienie swobodnej żeglugi w tych portach, spowoduje rozwój gospodarczy całego tego regionu północnej Polski. Z tego punktu widzenia, to jest inwestycja o znaczeniu strategicznym, mającym ogromne znaczenie społeczne, ponieważ ten rozwój gospodarczy będzie stymulował poprawę warunków życia dla mieszkańców tego subregionu – powiedział senator Jan Maria Jackowski.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości oraz 5 metrów głębokości i umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m i szerokości 20 m. Koszt inwestycji jest szacowany na ok. 880 mln zł.

Plan budowy kanału żeglugowego powstał już w 2006 r. za rządów PiS-u. Powodem było m.in. wstrzymanie przez Rosję w latach 2004-2009 żeglugi przez Cieśninę Pilawską, co uniemożliwiało rozwój portu w Elblągu.

Z inwestycji wycofał się rząd PO-PSL.  Do planów powrócił po wygranych wyborach rząd Zjednoczonej Prawicy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl