Min. Gróbarczyk: Przekop Mierzei Wiślanej rozpocznie się jeszcze w tym roku

Pod koniec roku rozpocznie się budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną – zapewnił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Kanał żeglugowy ma kosztować blisko 900 mln zł. Cały projekt ma być gotowy do 2022 r.

Już niebawem będziemy gotowi z pełną dokumentacją – oświadczył Marek Gróbarczyk.

Już jest przygotowany projekt. W najbliższym czasie, w przeciągu tygodnia, zostanie złożony raport oddziaływania na środowisko do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (w Olsztynie – przyp. red.) – poinformował szef resortu.

Minister zapewnił również, że przekop powstanie na pewno. Przygotowujemy się na tyle mądrze i dobrze, że wszelkie argumenty, które mówią, że jest to nieekologicznie, są po prostu niezasadne – dodał.

W 100 proc. chcemy się poddać rygorom związanym z ochroną środowiska, z działaniami kompensacyjnymi, w związku z tym ten raport zawiera wszystkie elementy potrzebne do należytego wykonania tej inwestycji. Dlatego w takim tempie to robimy, aby na koniec roku rozpocząć już inwestycję budowy. Oczywiście ona się rozpocznie przetargiem – zaznaczył Marek Gróbarczyk.

Od pewnego czasu inwestycja jest tematem wielu dyskusji i sporów. Ma ona silne poparcie od władz województwa warmińsko-mazurskiego, ale władze województwa pomorskiego są co do niej krytyczne. Zdaniem Mieczysława Struka, marszałka woj. pomorskiego, przekop Mierzei Wiślanej to marnotrawienie publicznych pieniędzy i zagrożenie dla środowiska.

TV Trwam News/RIRM

drukuj