fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prof. Krysiak: Dobra ocena polskiej gospodarki przez KE nie zaskakuje

Informacje, które płyną z Komisji Europejskiej o znakomitym stanie polskiej gospodarki potwierdzają to, o czym mówimy od długiego czasu – ocenia prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista. Wczoraj Bruksela przedstawiła raport dotyczący konwergencji gospodarek spoza strefy euro, który b. dobrze ocenia Polskę.

Komisja zwróciła uwagę, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest najlepsza w naszej najnowszej historii. Ponadto unijni eksperci prognozują, że zadłużenie instytucji rządowych i samorządowych będzie spadać, a deficyt sektora finansów publicznych ustabilizuje się. Spodziewany jest także dalszy wzrostu ściągalności podatków pośrednich, m.in. dzięki przestrzeganiu przepisów. [czytaj więcej]

Ekonomista prof. Zbigniew Krysiak w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja przyznaje, że nie jest zaskoczony pozytywną oceną polskiej gospodarki przez Komisję.

– Informacje, które płyną z Komisji Europejskiej o znakomitym stanie polskiej gospodarki, a jeszcze bardziej o trendach rozwojowych, o wszystkich parametrach makroekonomicznych, poziomie bezrobocia, niskim poziomie deficytu budżetowego, znakomitego tempa wzrostu PKB – to wszystko potwierdza to, o czym mówimy od długiego czasu, tak naprawdę od początku rządu, który nazywany jest „dobrą zmianą”. Już programy gospodarcze, które zostały zaproponowane, wskazywały na to, że tak się będzie dziać – zaznacza prof. Zbigniew Krysiak.

Jak wskazuje, wspomniana ocena jest też potwierdzeniem holistycznej koncepcji działania polskiego rządu. Takie podejście miały także władze II RP – przypomina, dodając, że nasz kraj może być przykładem dla innych państw.

Europa może liczyć na Polskę; może w ten sposób uzyskiwać też szereg pomysłów do prowadzenia skutecznych działań. Ostatnio nawet premier Mateusz Morawiecki wspominał, że przyjeżdżają ministrowie finansów do pana ministra Mariana Banasia, który zarządza systemem Krajowej Administracji Skarbowej, która to w sposób skuteczny odzyskuje VAT z tych mafii VATowskich, a jednocześnie wprowadza nowatorskie rozwiązania i mechanizmy – podkreśla prof. Zbigniew Krysiak.

Komisja opublikowała także rekomendacje dla poszczególnych krajów. W przypadku Polski zaleca promowanie odpowiednich umiejętności na rynku pracy, zwłaszcza zachęcanie dorosłych do zdobywania nowych umiejętności. Chce też, żeby podniesiony został efektywny wiek emerytalny.

RIRM

 

 

 

 

drukuj