Agencja S&P podwyższyła prognozy PKB Polski

Agencja S&P podwyższyła szacunek dynamiki Produktu Krajowego Brutto Polski na 2017 rok do 3,6 proc. Jest to wzrost o 0,3 pkt proc. w stosunku do prognoz z kwietnia. Najnowsze szacunki agencji nie zmieniły się w kwestii ścieżki wzrostu PKB na lata 2018-2020.

Agencja utrzymała również prognozy deficytu sektora finansów publicznych do PKB oraz inflacji w horyzoncie prognozy do 2020 r.

Dr Lech Jańczuk, ekonomista i politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zwrócił uwagę, że wcześniejsze negatywne ratingi były dyktowane przesłankami politycznymi. Zaznaczył, że wskaźniki makroekonomiczne pokazują, że Polska gospodarka ma się coraz lepiej.

– Jasnym jest, że agencje chcąc być wiarygodne muszą podnosić im prognozy tym bardziej, że teraz się rozpoczyna wdrażanie programu Mieszkanie plus, które napędzi nam popyt inwestycyjny. Wcześniej było 500 plus, które napędziło popyt konsumpcyjny. W związku z tym te prognozy dla polskiej gospodarki makroekonomicznej są bardzo dobre, tym bardziej, że ten deficyt budżetowy ciągle się nam zmniejsza. To jest też zasługa uszczelniania systemu podatkowego. Pomimo, że jedna z trzech największych agencji: S&P nie jest chyba zbyt przychylna dla polskiego rządu, to na podstawie wskaźników obiektywnych nie miała innego wyjścia i musiała te prognozy podnieść –  mówił ekonomista.

W kwietniu agencja S&P potwierdziła długoterminowy i krótkoterminowy rating Polski w walucie zagranicznej na poziomie 3B+/A-2 z perspektywą stabilną.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl