UniCredit rozważa sprzedaż akcji Pekao SA

Włoski UniCredit rozważa sprzedaż całego pakietu akcji banku Pekao SA – podała agencja Bloomberg, powołując się na nieoficjalne informacje. Należący do UniCredit pakiet akcji Pekao wart jest obecnie około 5 mld euro. Włoski bank potrzebuje środków na zwiększenie swoich kapitałów.

UniCredit sprzedał 10 proc. swoich udziałów w FinecoBank dwa tygodnie temu. Według informatorów agencji, nowy prezes szuka sposobów na pełne wyjście z Polski.

Działaniami włoskiego udziałowca nie jest zaskoczony poseł Jan Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Mówiłem, że Włosi będą sprzedawać bank Pekao SA. Jeszcze kilka miesięcy temu były stanowcze zaprzeczenia i ze strony przedstawicieli Komisji Nadzoru Finansowego i właścicieli Banku, ale jednak wyszło na to, co mówiłem. UniCredit, właściciel Pekao SA, ma potężne problemy. Włoskie banki są w bardzo złej sytuacji. Wielkość tzw. kredytów zagrożonych i straconych we włoskich bankach to jest kwota prawie 390 mld euro. To jest astronomiczne zupełnie. Wyprzedają więc nie to co niedochodowe tylko co najwartościowsze – wskazuje poseł Jan Szewczak.

Polityk zwrócił ponadto uwagę, że w obecnej sytuacji polski rząd powinien kompleksowo podejść do tematu dalszej sprzedaży części akcji.

Podkreślił, że ważne jest, aby nie trafiły one do nowych zagranicznych właścicieli.

UniCredit jest jedną z największych grup bankowych w Europie, działającą w 50 krajach na świecie, w tym w blisko 20 europejskich. Jest notowany na warszawskiej giełdzie od 2007 r. Grupa jest inwestorem strategicznym banku Pekao od 1999 r.

 RIRM

drukuj