fot. knf.gov.pl

KNF ostrzega klientów przed piramidami finansowymi

Komisja Nadzoru Finansowego kładzie nacisk na ostrzeganie klientów przed piramidami finansowymi. W tym celu urząd przebudował swoją stronę internetową. Liczba instytucji finansowych, przed którymi uczula KNF, stale rośnie. Od początku roku na tzw. „Listę Ostrzeżeń Publicznych” trafiło pięć kolejnych podmiotów.

Zmiany, które nastąpiły na stronie internetowej urzędu, eksponują zakładkę, w której zamieszczone zostały instytucje, co do których KNF ma zastrzeżenia. Strona została również dostosowana pod urządzenia przenośne.

Nową witrynę internetową KNF można znaleźć pod adresem www.knf.gov.pl. Oprócz większej przejrzystości, strona oferuje dział dla „Dla Konsumenta”, gdzie publikowane będą najistotniejsze informacja z zakresu rynku finansowego.

Jednak najważniejszy jest fakt, że nowa witryna KNF-u, pozwala na łatwiejsze wyszukiwanie podmiotów nadzorowanych oraz danych o podmiotach znajdujących się na ”Liście ostrzeżeń publicznych KNF”.

Podobny cel ma aplikacja mobilna na telefony komórkowe KNF Alert, którą uruchomiła Komisja.

Chcemy używać nowych technologii po to, aby lepiej chronić Polaków przed oszustami bankowymi – mówi przewodniczący KNF, Marek Chrzanowski.

Nie tylko nowa strona, nie tylko aplikacja, czyli zwiększenie dostępności informacji o tych nieuczciwych podmiotach, ale też wkrótce będą to nowe kampanie edukacyjne. Cały czas takie (nieuczciwe) podmioty są w Polsce obecne na rynku. Pokusa nadużycia jest duża, zawsze znajdują się osoby, które niestety ulegają chęci szybszego wzbogacenia się i ufają oszustom. Chcemy tych oszustów punktować, korzystając z wszystkich możliwości prawnych, chcielibyśmy informować rynek, że nie warto z nimi współpracować – akcentuje przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Komisja Nadzoru Finansowego zachęca, aby przed podjęciem decyzji o ulokowaniu bądź zainwestowaniu pieniędzy, za każdym razem zweryfikować podmiot, któremu chcemy powierzyć nasze środki.

Teraz możemy zrobić to szybko i łatwo poprzez stronę www.knf.gov.pl lub aplikację mobilną KNF Alert.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj