D. Trump chce, aby imigranci nie otrzymywali świadczeń socjalnych przez pierwsze 5 lat pobytu w USA

Na spotkaniu z wyborcami w stanie Iowa prezydent USA Donald Trump zaproponował nowe zasady w traktowaniu migrantów w Stanach  Zjednoczonych. Amerykański przywódca chce, aby imigranci nie otrzymywali świadczeń socjalnych przez pierwsze pięć lat pobytu w USA.

– Wierzę, że nadszedł czas na nowe zasady imigracyjne, zgodnie z którymi ci, którzy chcą przybyć do USA, będą musieli być w stanie sami się utrzymać i co najmniej przez pierwsze pięć lat nie powinni korzystać ze świadczeń socjalnych – powiedział Donald Trump.

Wypowiedź ta spotkała się z aplauzem zgromadzonych. Prezydent zapowiedział, że odpowiednie przepisy prawne będą przedstawione w najbliższej przyszłości.

Jak zaznaczył prof. Piotr Marszałek z Uniwersytetu Wrocławskiego, propozycja prezydenta Trumpa jest w gruncie rzeczy powrotem do obowiązujących w USA zasad, tylko zluzowanych za prezydentury Georga W. Busha i Baracka Obamy.

Podczas spotkania Donald Trump potwierdził, że cały czas planuje budowę muru na granicy z Meksykiem. Mur ma powstrzymać przemyt narkotyków i nielegalnych imigrantów. Amerykański prezydent wskazał również, że mur może sam się spłacać.

– Południowa granica: dużo gorąca, dużo słońca. Zastanawiamy się nad budową muru jako muru słonecznego  To produkowałoby energię i to by się samo sfinansowało. W ten sposób Meksyk będzie musiał zapłacić dużo mniej. Niezła wyobraźnia, prawda? To mój pomysł. Zobaczymy. To będzie fantastyczne – podkreślił Donald Trump.

Dotychczas prezydent USA utrzymywał, że za budowę muru zapłaci Meksyk, jednak jego władze stanowczo odrzuciły taki pomysł.

TV Trwam News/RIRM

drukuj