fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

GPW planuje przejąć Armeńską Giełdę Papierów Wartościowych

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych chce podbijać kaukaskie rynki finansowe. Negocjacje już ruszyły. Ich pierwszym etapem jest podpisanie listu intencyjnego z Centralnym Bankiem Armenii.

Polski rynek kapitałowy jest w bardzo dobrej kondycji.

– Polski rynek kapitałowy należy do najbardziej rozwiniętych w regionie – podkreślił Pierre Heilbronn, wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Ten potencjał chce wykorzystać nasza Giełda Papierów Wartościowych, chcąc przejąć armeńską giełdę.

– Jest to moment historyczny – ocenił Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.

W 30-letniej historii polskiej giełdy, to pierwsza taka transakcja.

– Możemy pokazać w taki wyraźny, jednoznaczny i w bardzo namacalny sposób, że polska giełda jest liderem rynku kapitałowego tej części Europy. Jest miejscem, które tworzy szanse na budowę potencjału rynków kapitałowych Trójmorza – powiedział Artur Soboń.

Negocjacje w sprawie zakupu pakietu większościowego, czyli 65 proc. udziału w Armeńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych już ruszyły.

– Jako lider tego przedsięwzięcia, warszawska GPW ma możliwość przekazania swoich doświadczeń, dzięki czemu giełda armeńska może stać się sprawną, innowacyjną i przyjazną dla użytkownika platformą, służąc inwestorom jako droga wejścia na nowe rynki – wyjaśnił Martin Galstyan, przewodniczący Centralnego Banku Armenii.

Na pozytywny finał negocjacji liczy prezes Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl.

– Rozwiniemy rynek kapitałowy tak, by Armenia stała się Szwajcarią strefy euroazjatyckiej – powiedział Marek Dietl.

Konsolidacja w regionie zwiększa konkurencyjność na międzynarodowym rynku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl