[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Europa Centralna nie jest traktowana podmiotowo przez USA, a raczej jest oddana pod zarząd Niemcom

Europa Centralna nie jest już traktowana podmiotowo przez Stany Zjednoczone, ale raczej jest oddana Niemcom pod zarząd. Jest to problem. Niemcy chcą zlikwidować energetykę węglową w Polsce, czyli chcą doprowadzić do uzależnienia energetycznego Polski. Trzeba stanąć wobec tej rzeczywistości geopolitycznej i zacząć realnie, tzn. niepodległościowo, na to wszystko odpowiadać – powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog, w sobotnim felietonie „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

Joe Biden zapowiedział zniesienie sankcji wobec firm uczestniczących w budowie Nord Stream 2. Prof. Mieczysław Ryba zwrócił uwagę na artykuły w prasie niemieckiej, które mówią, że „projekt nie jest gospodarczy, ale ściśle geopolityczny”.

– Chodzi o pominięcie Europy Centralnej oraz połączenie Niemiec i Rosji w jedną magistralę gazową. To musi budzić niepokój. O czym to świadczy? Dlaczego Stany Zjednoczone postąpiły w ten sposób? Joe Biden wskazał, że nie można tak traktować Niemców, gdyż są sojusznikiem. Oznacza to, że daje im wolną rękę w Europie, także w relacjach z Rosją. Prezydent USA nazywa Władimira Putina mordercą, a niedługo się z nim spotka. Amerykanie podporządkowują więc wszystko pod główny front, czyli starcie globalne z Chinami – zwrócił uwagę politolog.

Wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaznaczył, że „Niemcy i Rosja mają do odegrania rolę w antychińskim sojuszu”.

– Wątpię, żeby Rosja chciała do niego dołączyć. Z konsekwencją Niemiec też może być różnie. Natomiast Europa Centralna nie jest już traktowana podmiotowo przez Stany Zjednoczone, ale raczej jest oddana Niemcom pod zarząd. Wracamy do czasów Baracka Obamy czy Billa Clintona. To coś, co powinno nam wiele mówić. Rosja wyczuwa słabość amerykańską. Porwanie samolotu w Mińsku świadczy o tym, że Putin pozwolił Łukaszence na taki gest. To działanie wpycha Białoruś w objęcia Moskwy. Rosja więc bardzo niebezpiecznie przybliża się do naszych granic. Jeśli ktoś okazuje słabość – w tym przypadku Waszyngton – Moskwa bezwzględnie to wykorzystuje, aby się wzmacniać – podkreślił prof. Mieczysław Ryba.

– Jeśli dodamy do tego współpracę z Niemcami, to zaczyna być problem, gdyż Niemcy chcą zlikwidować energetykę węglową w Polsce, czyli chcą doprowadzić do uzależnienia energetycznego Polski – dodał.

Autor felietonu powiedział, że „budowanie Batlic Pipe i gazoport w Świnoujściu może nie wystarczyć”.

– Za kilka lat może być tak, że będziemy musieli kupować energię od Niemiec, a ona będzie produkowana z rosyjskiego gazu. Trzeba stanąć wobec tej rzeczywistości geopolitycznej i zacząć realnie, tzn. niepodległościowo, na to wszystko odpowiadać – wskazał wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl