ONZ: Rosja musi powstrzymać tortury wobec osadzonych

Rosja musi powstrzymać częste stosowanie tortur wobec osadzonych i ścigać sprawców – w tym strażników więziennych – których działania nagrane na wideo wywołały niedawno powszechne oburzenie – poinformowali w piątek przedstawiciele Komitetu przeciwko Torturom ONZ.

Reuters podaje, że oenzetowski Komitet przeciwko Torturom (CAT) w nieczęstym apelu zwrócił się do władz Rosji, by w ciągu roku przedstawiły raport w sprawie strażników, którzy pobili Jewgienija Makarowa oraz w sprawie nękania aktywistów i dziennikarzy.

Niezależna „Nowaja Gazieta” opublikowała niedawno nagranie wideo incydentu z czerwca roku 2017 w kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji. Widać na nim, jak mężczyźni w mundurach przez kilka minut po kolei biją pałką więźnia skutego kajdankami i co pewien czas na głowę ofiary wylewają wodę z wiadra. Mimo krzyków więźnia, Jewgienija Makarowa, tortury trwają przez całe około dziesięciominutowe nagranie.

Panel CAT wyraził zaniepokojenie tą sprawą wskazując, że w tym przypadku „nadzór wideo okazał się nieskuteczny w zapobieganiu torturom, że nagrania wideo były przetrzymywane przez władze niemal rok, a dochodzenie wszczęto dopiero wówczas, gdy wideo przeciekło do mediów i zwróciło powszechną uwagę”.

Rosyjski wiceminister sprawiedliwości Michaił Galpierin powiedział, że strażnicy zostaną osądzeni i że to stanie się „bardzo jasnym sygnałem, że tortury są niedopuszczalne”. W związku z incydentem w kolonii karnej w Jarosławiu odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych, w tym pięciu, którzy zostali aresztowani, podczas gdy szóste aresztowanie jest rozważane.

Oenzetowski panel 10 niezależnych ekspertów zaapelował do władz rosyjskich o ochronę Makarowa i jego adwokatki Iriny Biriukowej, która opuściła Rosję, przed ewentualną zemstą.

Eksperci otrzymali „spójne i liczne raporty wskazujące na brak szybkiego, bezstronnego i skutecznego dochodzenia w sprawie zarzutów stosowania tortur lub złego traktowania” – pisze Reuters.

Według ekspertów ONZ władze rosyjskie muszą też zaprzestać umieszczania ludzi w ośrodkach psychiatrycznych, szczególnie na zaanektowanym Krymie, a także zaprzestać stosowania tortur wobec przeciwników politycznych w celu uzyskania zeznań, w tym wobec uwięzionego ukraińskiego filmowca Olega Sencowa, który prowadzi strajk głodowy.

PAP/RIRM

drukuj