fot. pixabay.com

Rosyjskie MSZ: Napięcia z USA w sprawie Ukrainy grożą powtórką kryzysu kubańskiego z 1962 roku

Napięcia w relacjach Rosji z USA w związku z Ukrainą grożą powtórką kryzysu kubańskiego – powiedział w czwartek rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow. Kryzys z 1962 roku zagroził wojną nuklearną między ZSRR a Ameryką – przypomina Agencja Reutera.

„To naprawdę może się zdarzyć. Jeśli sytuacja będzie się nadal rozwijać tak jak teraz, to jest całkiem możliwe, że – zgodnie z logiką wydarzeń – obudzimy się nagle w podobnej sytuacji” – dodał Siergiej Riabkow.

Rosnące napięcia w stosunkach Stanów Zjednoczonych i Rosji w związku z roszczeniami Kremla wobec Ukrainy oraz grożącym inwazją rozlokowaniem rosyjskich wojsk na granicy z tym krajem było powodem odbytej we wtorek rozmowy przywódców USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina.

Według relacji jaką przedstawił później doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan Biden zagroził Putinowi, że USA wprowadzą dotkliwe sankcje, wyślą Ukrainie większą ilość uzbrojenia i wzmocnią wschodnią flankę NATO, jeżeli Rosja zaatakuje Ukrainę.

Jake Sullivan powiedział też, że Kreml został ostrzeżony, iż jeśli dojdzie do nowej rosyjskiej inwazji na ten kraj, to Stany Zjednoczone mogą zblokować Nord Stream 2.

Stanowisko Waszyngtonu w sprawie Ukrainy i ewentualnego użycia blokady Nord Stream 2 jako środka nacisku na Kreml poparł w środę tuż po zaprzysiężeniu nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl