fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] P. Duda: Nie pozwolimy, by zniszczono nasz przemysł i gospodarkę

Nie jesteśmy przeciwko transformacji, ale sprawiedliwej transformacji, a nie takiej, która zniszczy miejsca pracy w naszym kraju, zniszczy naszą energetykę węglową. Inaczej umawialiśmy się z polskim rządem – powiedział – odnosząc się do działań KE ws. tzw. neutralności klimatycznej – Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, podczas sobotniej audycji „Aktualności Dnia” na antenie Radia Maryja.

W związku z trwającymi protestami na Białorusi w pomoc zaangażował się NSZZ „Solidarność”. 7 września 2020 roku na zaproszenie związkowców z Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych do stolicy Białorusi poleciał Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

– Będziemy starali się pomagać pod każdym względem. Rozmawiałem o tym w piątek z szefem europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, gdzie chcemy jako solidarność być ambasadorem – wyjaśnił Piotr Duda.

Jak zaznaczył przewodniczący NSZZ „Solidarność” pomoc kierowana do Białorusinów będzie wielopłaszczyznowa: materialna, niematerialna i techniczna. „Ta pomoc ze strony <<Solidarności>> będzie bardzo szeroka, bo od słów trzeba przejść do czynów” – mówił.

– „Solidarność” powoła także fundusz solidarności z Białorusią. Związek wpłacił na konto milion złotych. Oczekujemy także na wsparcie innych organizacji i osób fizycznych. Fundusz ten jest transparentny. Będziemy się rozliczać co do grosza – wyjaśnił przewodniczący związku.

Według Piotra Dudy pomoc Białorusinom jest naszym obowiązkiem z powodu na analogiczną sytuację Polaków w 1980 roku.

– Musieliśmy sami jako robotnicy zmierzyć się z reżimem komunistycznym w Polsce. Trwało to 9 lat, aż uzyskaliśmy wolność (…) Zrobimy wszystko, aby tak też się stało na Białorusi, by ich droga do wolności była zdecydowanie krótsza – zapewnił Piotr Duda.

Obok NSZZ „Solidarność” w pomoc Białorusinom zaangażowały się również inne kraje oraz europejskie struktury związkowe.

– Wszyscy, z którymi się spotykałem na Białorusi mówili, że „ta kula śnieżna już ruszyła i nikt jej nie zatrzyma” – powiedział gość „Aktualności Dnia”.

Szef NSZZ „Solidarność” odniósł się również do decyzji Komisji środowiska Parlamentu Europejskiego, która poparła wprowadzenie obowiązku neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zdaniem Piotra Dudy decyzja ta może mieć niekorzystne skutki dla polskiej gospodarki.

– Nie jesteśmy przeciwko transformacji, ale sprawiedliwej transformacji, a nie takiej, która zniszczy miejsca pracy w naszym kraju, zniszczy naszą energetykę węglową. Inaczej umawialiśmy się z polskim rządem – akcentował Piotr Duda.

Przewodniczący powołał się na porozumienie paryskie, które zakłada transformacje do końca tego wieku.

– Nie pozwolimy na to i nigdy się nie zgodzimy, by zniszczono nasz przemysł i naszą gospodarkę. Nie chodzi tylko o górnictwo, ale i energetykę, zbrojeniówkę, motoryzację, przemysł chemiczny, a także przemysł cementowy – wyjaśnił gość audycji.

Cała rozmowa z przewodniczącym NSZZ „Solidarność” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl