Wystawa ukazująca rozwój prawobrzeżnej Warszawy

Oś czasu ilustrująca rozwój prawobrzeżnej Warszawy ze zdjęciami oraz rycinami, makieta XVIII-wiecznej Pragi i handlowe „szczęki” opowiadające wybrane fragmenty jej historii – to m.in. eksponaty znajdujące się na otwartej w sobotę wystawie stałej Muzeum Warszawskiej Pragi.

Wystawa stała Muzeum zajmuje przestrzeń w jego trzech zabytkowych kamieniczkach i oficynie przy ul. Targowej.

Na parterze Muzeum zaplanowano salę historii Pragi z tzw. osią czasu. Ideą osi czasu jest przybliżenie przemian zachodzących przez wieki na terenie Pragi i pokazanie, co interesowało ludzi je dokumentujących. Jej koncepcja opowiada też jakich technik uchwycenia rzeczywistości używali. W centralnej części sali znajduje się także makieta XVIII-wiecznej Pragi.

Kolejną częścią strefy „Praskich historii” jest znajdująca się na piętrze sala tzw. „Targu praskiego”. Jej koncepcja nawiązuje do tradycji targowych dzielnicy.

W „szczękach” są prezentowane wybrane wątki z historii Pragi pt. „Targi”, „Fabryki i przemysł”, „Parki, rekreacja, rozrywka”, „Lokacja Pragi”, „Infrastruktura miasta”, „Rzemiosło” i „Aktywności społeczne”. Na drugim piętrze znajduje się sala nazywana „Praskim penthousem”.

Na ekspozycji stałej pojawią się przedmioty różnego typu. Zobaczyć będzie można np. popiersie Franciszki Różyckiej, żony założyciela bazaru Juliana Różyckiego, dłuta znanego rzeźbiarza i jej brata Teodora Rydygiera. W sali „Targu praskiego” znajdą się elementy praskiego rzemiosła lub powstałe w tutejszych fabrykach np. pudełka po czekoladkach Wedla czy opakowania po bibułkach do papierosów. Innym eksponatem jest przedwojenny sztandar szkoły podstawowej przy ul. Bartniczej, z którego po wojnie wycięto część, gdzie prawdopodobnie znajdował się wizerunek Matki Boskiej. Kolejny z darów to przedwojenny szklany szyld zegarmistrza z ul. Ząbkowskiej.

Podczas weekendu otwarcia zaplanowano także specjalne wydarzenia – m.in. spotkania z autorami wystawy stałej i czasowej, pokaz filmu dokumentalnego warsztaty, spektakle i koncerty. Wystawa będzie czynna do 15 listopada.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl