Zbliża się termin wyborów prezydenckich w USA

Za niecały tydzień Amerykanie wybiorą swojego prezydenta. Według najnowszych sondaży przewaga kandydatki Demokratów Hillary Clinton nad republikańskim rywalem Donaldem Trumpem zmalała do 5 proc.

Badanie  Ipsos dla agencji Reutera wskazuje, że 44 proc. ankietowanych chce głosować na Clinton, a 39 proc. ma oddać głos na Trumpa.

Na spadek notowań Clinton, jak podkreślają eksperci, ma wpływ m.in. decyzja dyrektora FBI Jamesa Comeya.

Chodzi o wznowione przez Federalne Biuro Śledcze śledztwo w sprawie używania przez Clinton prywatnego serwera pocztowego, w czasie, gdy była sekretarzem stanu USA.

Wybory w USA są istotne dla Polski, bo znajdujemy się w obszarze polityki tego kraju – mówi dziennikarz i publicysta Witold Gadowski w swoim komentarzu tygodnia.

– Jeżeli wygra Hilary Clinton – cóż, będą się pogłębiały napięcia społeczne wewnątrz Stanów Zjednoczonych i często nieudana polityka zagraniczna. Jeżeli wygra Donald Trump – czy dla Polski będzie lepiej? Nie wiem. Tak zdroworozsądkowo wnioskuję, że skoro Trump jest biznesmenem, to odda stery polityki swojemu zastępcy. Być może wtedy będziemy mieli epokę najpotężniejszego wiceprezydenta w dziejach USA. Trump będzie zarządzał tak, jak zarządza się biznesami, kontrolując od czasu do czasu fachowców, a wiceprezydentem zostanie fachowy polityk. Już dziś mówi się o pewnym gubernatorze, który być może nie jest lubiany przez mainstream, ale jest zawodowym dyplomatą i politykiem. Nie ma się więc co obawiać, że Stany Zjednoczone staną się nieprzewidywalne. Będą przewidywalne, tak jak przewidywalne są interesy – wskazuje Witold Gadowski.

Inne sondaże wskazują na jeszcze większe straty w poparciu dla Clinton.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez chicagowski ośrodek „Real Clear Politics”, Clinton ma zaledwie 2,5 proc. przewagi nad Trumpem.

Z sondażu Washington Post/ABC wynikało, że przewaga Clinton nad Trumpem w ciągu tygodnia zmniejszyła się z 12 do zaledwie 1 punktu procentowego. O tym, kto wygra, Amerykanie zadecydują już 8 listopada.

RIRM

drukuj