Fot. PAP/EPA

Irak: Atak rakietowy na bazę wojskową USA na lotnisku w Irbilu

We wtorek w godzinach wieczornych doszło do ataku rakietowego na bazę wojskową USA przy międzynarodowym lotnisku w Irbilu na północy Iraku. Rzecznik Pentagonu, komandor Jessica McNulty, potwierdziła atak, dodając, że brak doniesień o ofiarach i zniszczeniach.

O ostrzale rakietowym powiadomił również za pośrednictwem Twittera rzecznik koalicji walczącej z niedobitkami Państwa Islamskiego w Iraku, płk. Wayne Marotto.

Do ataku doszło o godz. 23.15 czasu lokalnego (godz. 21.15 w Warszawie) – podały służby antyterrorystyczne Regionu Autonomicznego Kurdystanu w północnym Iraku, którego Irbil jest stolicą.

„Atak dronów-pułapek nie pociągnął za sobą ofiar śmiertelnych i nie spowodował większych zniszczeń. Straż pożarna zdołała zdusić w zarodku niewielki pożar, do jakiego doszło” – zaznaczono w komunikacie.

Gdy nastąpił atak, włączyły się syreny alarmowe w kompleksie budynków zajmowanych przez amerykański konsulat w Irbilu. Dotychczasowe doniesienia nie wskazują jednak, by zlokalizowana w pobliżu lotniska i bazy wojskowej USA amerykańska placówka dyplomatyczna również była celem ataku z użyciem dronów i żeby w jakikolwiek sposób ucierpiała.

Agencja AFP przypomina, że baza wojskowa przy lotnisku w Irbilu była celem analogicznego ataku rakietowego w kwietniu br.

Całkowita liczebność kontyngentu amerykańskiego w Iraku sięga obecnie 2,5 tys. Napaści na cele amerykańskie w Iraku – wojskowe, biznesowe i dyplomatyczne – są ponawiane regularnie. Od początku roku doszło do 48 takich prób; ostatnia miała miejsce w poniedziałek, gdy po raz kolejny zaatakowano bazę lotniczą Ain al-Asad w prowincji Anbar – pisze AFP.

Za większością ataków stoi powiązana z Al-Kaidą grupa Kataib Sajed al-Szuhada – zakładają Amerykanie, ale nie mając całkowitej pewności, wyznaczyli nagrodę w wysokości 3 mlnd USD za wskazanie rzeczywistego sprawcy.

Wzmożenie ataków na cele USA w Iraku ma związek z wydaniem przez prezydenta USA Joe Bidena rozkazu przeprowadzenia ataków lotniczych na ich bazy wojskowe na pograniczu syryjsko-irackim – zaznaczają agencje. Czerwcowy zmasowany atak lotnictwa amerykańskiego na bazy grupy Kataib Sajed al-Szuhada był już drugą taką operacją. Poprzedni ostrzał lotniczy zarządzony przez Bidena miał miejsce w lutym – przypomina agencja Reutera.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl