fot. twitter.com/_AnnaZalewska

Posłowie rozpatrzą wniosek ws. wotum nieufności dla szefowej MEN

Sejm rozpatrzy dziś poselski wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Wniosek został złożony przez Platformę Obywatelską.

Większość zarzutów dotyczy planów likwidacji gimnazjów i likwidacji obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Przypomniano też wypowiedzi minister dot. pogromu kieleckiego. Platforma zarzuciła też szefowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, że wprowadza ona zmiany „w sposób chaotyczny, bez dostatecznego przygotowania i konsultacji”, lekceważąc przy tym „opinie nauczycieli, rodziców i samorządów”.

W ocenie poseł Joanny Borowiak z sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży wniosek Platformy ma charakter polityczny.

– PO miała 8 lat na to, aby poczynić dobre, konieczne zmiany w edukacji i tak naprawdę nie słuchała rodziców, nie słuchała środowiska oświatowego. Pani minister Anna Zalewska, jako osoba kierująca edukacją przeprowadziła wielomiesięczną debatę. Była to pierwsza taka debata mająca na celu zebranie opinii różnych środowisk oświatowych, opinii rodziców nt. tego, czy i jakie zmiany należy przeprowadzić w polskim systemie oświaty. A zatem jest to wniosek typowo polityczny – komentuje poseł Joanna Borowiak.

8 listopada zmianami w prawie oświatowym zajmie się rząd. Prawo i Sprawiedliwość chce, by do końca tego roku ustawę podpisał prezydent. W myśl projektu zmian w oświacie od przyszłego roku mają funkcjonować: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum i dwustopniowe szkoły branżowe.

RIRM

drukuj