fot. PAP/Tytus Żmijewski

Premier M. Morawiecki: 5 mld zł z tarczy antykryzysowej wpłynęło do przedsiębiorców z woj. kujawsko-pomorskiego

Szybko wdrożona tarcza antykryzysowa spowodowała, że 5 mld zł wpłynęło do przedsiębiorców z województwa kujawsko-pomorskiego – powiedział premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w Bydgoszczy na spotkaniu z przedsiębiorcami i samorządowcami.

Premier podkreślił podczas spotkania, że szybko wdrożona tarcza antykryzysowa spowodowała, że 5 mld zł wpłynęło do przedsiębiorców z województwa kujawsko-pomorskiego.

„To okazało się bardzo dobrym krokiem. To okazało się tym krokiem, który uratował pięć milionów miejsc pracy w całej Polsce” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, to ponad 100 tysięcy przedsiębiorców, którzy albo musieliby już zamykać swoje firmy, albo byliby w bardzo poważnych tarapatach. Jak dodał, oszacowano, że od 300 do 400 tysięcy pracowników w samym województwie kujawsko-pomorskim zostało uratowanych na skutek działania tarczy antykryzysowej.

Premier ocenił, że skuteczność działań prezydenta Andrzeja Dudy w Brukseli i w Stanach Zjednoczonych, skąd — jak mówił — prezydent przyciągnie kolejne inwestycje, jest ważna dla tempa odbudowy gospodarki w Polsce po pandemii.

Przypomniał, że w ramach walki z pandemią, rząd przygotował również tarczę inwestycyjną dla samorządów, zwiększył także działanie Funduszu Dróg Lokalnych.

„Dzisiaj, tutaj przedstawiam państwu nową, poszerzona wersję Funduszu Dróg Lokalnych. Będzie ona teraz dotyczyła również miast na prawach powiatu” – powiedział premier. Zapewnił, że środki na ten cel są zapewnione w budżecie.

„Dzisiaj, nie tracąc wiarygodności wobec rynków kapitałowych, używając różnych instrumentów z arsenału polityki monetarnej, fiskalnej, utworzyliśmy środowisko, w którym stać nas na to, żeby poprzez inwestycje szybko wychodzić z tego kryzysu” – zapewnił szef rządu.

Premier mówił, że dla tych działań potrzebna jest współpraca z prezydentem, „a nie weto dla weta, nie bo nie, sprzeciw dla sprzeciwu”.

Szef rządu, zwracając się do przedsiębiorców, zauważył, że przez działania związane z niwelowaniem skutków epidemii koronawirusa rząd zasłużył u tej grupy na kredyt zaufania.

„Sądzę, że przez tarczę antykryzysową na to zasłużyliśmy. Bo dzisiaj Komisja Europejska, EBOR (Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju – PAP) pokazują, ile milionów miejsc pracy przez nasz mechanizm odpowiedzi na kryzys uratowaliśmy” – wskazał premier.

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że dzięki temu można mieć nadzieję na szybki powrót do normalności. Życzył, żeby wszystko wróciło na tory znane z grudnia 2019 roku czy stycznia tego roku, gdy m.in. szybko rosły pensje.

„Wszystkim nam powinno na tym zależeć i to jest sedno naszego działania, sens naszego działania – żeby ludziom żyło się dostatniej, żyło się lepiej, żeby więcej zarabiali” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że oczywiście muszą rosnąć pensje pracowników, ale bardzo ważne jest także zwiększanie możliwości eksportu produktów z naszego kraju.

Zadeklarował, że rząd chce w harmonijny sposób wspierać działania i inwestycje samorządów nie tylko w woj. kujawsko-pomorskim, ale w całej Polsce.

PAP

drukuj