fot. PAP/Tomasz Gzell

Dr Pietrzak: Adam Bodnar świadomie powiedział, że „Polacy brali udział w Holokauście”

Adam Bodnar jest człowiekiem o skrajnie lewicowych poglądach. Myślę, że mówiąc o tym, iż „Polacy brali udział w Holokauście” chciał się przypodobać europejskiej lewicy, bo ma on ambicje, by pozostać w polityce – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dr Leszek Pietrzak.

Polacy jako naród nie uczestniczyli w Holokauście i nie mogą ponosić za to odpowiedzialności – podkreślił dr Leszek Pietrzak.

Rzecznik Praw Obywatelskich powiedział te słowa w sytuacji, gdy zaledwie kilka dni wcześniej niemiecki dziennik „Frankfurter Rundschau” komentując słowa Beaty Szydło napisał, że „Polska usiłuje przedstawić Holokaust jako czysto niemiecką zbrodnię”. W ten sposób Adam Bodnar włączył się w narrację niemieckich mediów. Kłamliwa narracja Niemców usiłuje przerzucić wojenne winy Niemiec, w tym Holokaust, na Polaków i inne narody – zaznaczył historyk.

Wypowiedź Adama Bodnara rodzi skutki polityczno-prawne – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Wyobraźmy sobie sytuację, która może zaistnieć w przyszłości, gdzie polskie państwo pozywa jakiś niemiecki magazyn prasowy za stwierdzenie, że „Polacy uczestniczyli w Holokauście”. Prawnicy niemieckiej gazety w czasie procesu nie zawahaliby się zapewne przywołać wypowiedzi Adama Bodnara, aby pokazać, że użyte przez niemiecką gazetę stwierdzenie jest używane także w Polsce. Wtedy nasze dochodzenie do prawdy mogłyby być znacznie trudniejsze. To jest coś, co rodzi największe niebezpieczeństwo – wskazał historyk.

To kłamliwe stwierdzenie Adama Bodnara, który ma przecież tytuł naukowy, nie było przypadkowe – zaznaczył dr Leszek Pietrzak.

Myślę, że Adam Bodnar w sposób świadomy powiedział, że Polacy brali udział w Holokauście. Od dawna wiemy, że jest on człowiekiem o skrajnie lewicowych poglądach i ma ambicje polityczne. Te ambicje na pewno wykraczają poza byciem RPO. Można powiedzieć, że ma on ambicje, aby ciągle być obecnym w polityce. Sądzę, że udzielając takiej wypowiedzi chciał się na swój sposób przypodobać europejskiej lewicy, która od dawna przypisuje Polsce współodpowiedzialność za zbrodnie II wojny światowej – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Od kilku lat usilnie walczymy o prawdę na temat roli Polski w czasie II wojnie światowej – dodał dr Pietrzak.

Chcemy walczyć z kłamliwymi treściami. Nie braliśmy udziału w Holokauście i nie uczestniczyliśmy w eksterminacji Żydów. Polska była jedną z największych ofiar II wojny światowej. Mieliśmy swój ruch oporu. Polacy w żaden sposób nie kolaborowali z okupantem niemieckim. Podejmowane są w tym zakresie starania przez różne instytucje zarówno państwowe, jak i organizacje społeczne. Do tego pozywamy różne instytucje niemieckie za kłamliwe stwierdzenia itd. Trudno zatem przyjąć, że Adam Bodnar nie wiedział co mówi i jakie może mieć to skutki – podkreślił historyk.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem dr. Leszka Pietrzaka można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj