S. Karczewski: Z przyczyn ode mnie niezależnych wizyta we Lwowie została przełożona

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował, że z przyczyn od niego niezależnych jego piątkowa wizyta we Lwowie została przełożona. Jej celem było zobaczenie stanu zaawansowania prac przy budowie Domu Polskiego we Lwowie.

„Z przyczyn ode mnie niezależnych, dzisiejsza wizyta została przełożona” – napisał Karczewski w piątek na Twitterze w odpowiedzi na informację o jego wyjeździe zamieszczoną na koncie Radia Maryja. W Kancelarii Senatu powiedziano PAP, że nie jest jeszcze znany kolejny termin wyjazdu do Lwowa.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą z przewodniczącą Anną Schmidt-Rodziewicz z Prawa i Sprawiedliwości byli z dwudniową wizytą we Lwowie, gdzie zapoznawali się m.in. z sytuacją polskiej mniejszości na Ukrainie, sprawami jej oświaty oraz stanem prac przy budowie Domu Polskiego.

Członkowie Komisji wizytowali plac budowy Domu Polskiego i rozmawiali z pracownikami firmy, która realizuje tę inwestycję. Schmidt-Rodziewicz poinformowała, że jeszcze przed wakacjami zwoła w tej sprawie posiedzenie Komisji, na które zostaną zaproszone instytucje i organizacje zaangażowane w ten projekt.

„Będziemy rozmawiać o tym ze Wspólnotą Polską i Senatem; będę prosiła marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, który za tydzień planuje wizytę we Lwowie, o rozmowę, żeby sprawdzić, na jakim etapie to jest, jakie są problemy i jak im zaradzić. Chcielibyśmy, żeby ta inwestycja w możliwie szybkim terminie została zrealizowana” – podkreślała wówczas przewodnicząca.

Zdaniem Schmidt-Rodziewicz Domu Polskiego we Lwowie najprawdopodobniej nie da się otworzyć tak, jak planowano, w przyszłym roku, gdy będzie obchodzona setna rocznica odzyskania niepodległości Polski.

„Dziś wiemy, że ten termin prawdopodobnie już nie wchodzi w grę, i chcemy poczynić starania, wesprzeć podmioty, które biorą udział w realizacji tej inwestycji, żeby możliwie przyspieszyć te terminy i szczęśliwie zakończyć budowę” – oświadczyła.

Dom Polski ma być miejscem spotkań mieszkających we Lwowie Polaków, centrum kultury polskiej i dialogu europejskiego. Po ponad dwudziestu latach starań o powstanie Domu Polskiego, akt erekcyjny i kamień węgielny pod budowę placówki wmurowano na początku listopada 2015 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl