fot. twitter.com/EpiskopatNews

Ikona i relikwie krwi św. Jana Pawła II trafiły do Lwowa

Do Lwowa na zachodzie Ukrainy przywieziono ikonę i relikwie św. Jana Pawła II – pisze w poniedziałek lwowski portal Zaxid.net. W tym tygodniu mija 20 lat od pielgrzymki Jana Pawła II na Ukrainę.

Obraz i relikwie wystawiono w poniedziałek rano w cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny we lwowskim Sychowie, gdzie Papież spotkał się 20 lat temu z młodzieżą.

Proboszcz tej cerkwi Orest Fredyna powiedział, że w ikonie znajduje się cząstka krwi świętego Jana Pawła II, pobrana po zamachu na Ojca Świętego 13 maja 1981 roku na placu Świętego Piotra w Rzymie.

Uroczystości z okazji 20. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II na Ukrainę potrwają do 27 czerwca. Greckokatolickie obchody, które odbywają się pod hasłem „Nie bójcie się być świętymi”, obejmują część liturgiczno-modlitewną, edukacyjną i artystyczną.

Wcześniej, w maju, na pamiątkę pielgrzymki jedną z ulic w tym mieście nazwano imieniem św. Jana Pawła II.

Wizyta Papieża na Ukrainie, podczas której odwiedził Kijów i Lwów, trwała pięć dni – od 23 do 27 czerwca. Łącznie na czterech Mszach św. papieskich było od 1,5 do ponad 2 mln osób. Wiele milionów mogło oglądać je za pośrednictwem transmisji telewizyjnych. Poza tym co najmniej 150 tys. młodych ludzi wzięło udział w spotkaniu z Ojcem Świętym w Sychowie.

PAP

drukuj