źródło: pixabay.com

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Wyzwaniem dla polskich polityków, zwłaszcza dla Zjednoczonej Prawicy, powinno być stopowanie ideologicznych pomysłów UE

Unia Europejska narzuca państwom członkowskim ideologiczne rozwiązania wymierzone w naród, wiarę religię i rodzinę. Wyzwaniem dla polskich polityków, zwłaszcza dla Zjednoczonej Prawicy, powinno być stopowanie ideologicznych pomysłów Unii Europejskiej. Niestety jest duże rozczarowanie, jeżeli chodzi o działalność polskich parlamentarzystów – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, prezes Stowarzyszenia „Wiara i Czyn”, historyk i politolog, podczas audycji „Aktualności Dnia” na antenie Radia Maryja.

W ostatnim czasie na polskiej scenie politycznej bardzo dużo się dzieje. Jednym z ważnych wydarzeń jest utworzenie nowej inicjatywy politycznej, czyli partii Republikańskiej, która została zainaugurowana podczas Zjazdu Republikańskiego 20 czerwca br. Liderem nowego ugrupowania został europoseł Adam Bielan. Partia ma być wsparciem dla Zjednoczonej Prawicy.

– W jednym z trzech filarów ZP, czyli w Porozumieniu, uwidoczniły się pewne rozbieżności o charakterze personalnym i taktycznym. Doszło do pewnego podziału, stąd inicjatywa Adama Bielana (…). Trzon Zjednoczonej Prawicy pozostaje nienaruszony. Problemy dotyczą trzeciego koalicjanta, czyli Porozumienia. Jednak podział w formacji osłabia wizerunek ZP – ocenił politolog.

Zdaniem gościa audycji partia rządząca powinna zastanowić się nad zmianą formuły istniejącej koalicji tak, by wzmocnić pozycję Zjednoczonej Prawicy.

– Rodzi się pytanie o przyszłą formułę ZP, czy nie powinna ona ulec pewnej modyfikacji. Natomiast jeżeli chodzi o Jarosława Gowina, to jego działania wywoływały wątpliwości i pytania. Jednak wydaje mi się, że jest to zrozumiałe, ponieważ konstrukcja Zjednoczonej Prawicy od początku zakładała, że istnieją pewne rozbieżności programowe – wyjaśnił historyk.

Dr Krzysztof Kawęcki odniósł się również do sprawy wniosków Koalicji Obywatelskiej, która domaga się odwołania szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego oraz ministra resortu aktywów państwowych Jacka Sasina. Ponadto pojawiła się zapowiedź kolejnego wniosku dotyczącego zdjęcia z pełnionej funkcji ministra edukacji i nauki prof. Przemysława Czarnka.

– Z politologicznego punktu widzenia nie jest to dobry czas na ofensywę i krytykę inicjatyw rządu. Zbliża się okres wakacyjny, więc Polacy myślą  o czymś innym (…). Te wszystkie inicjatywy szykowane przez opozycję nie mają szans na skuteczną realizację – poinformował prezes Stowarzyszenia „Wiara i Czyn”.

Platforma Obywatelska jest obecnie w głębokim kryzysie. W sondażach zajmuje trzecie miejsce, ponieważ wyprzedza ją ugrupowanie Szymona Hołowni. W związku z tym w ostatnich tygodniach w mediach pojawiły się spekulacje dotyczące powrotu do polityki krajowej byłego premiera Donalda Tuska, który miałby pomóc partii wyjść z kryzysu.

– Tak naprawdę to my nie wiemy na ile te zapowiedzi, ogłaszane przede wszystkim przez polityków PO, są realne i prawdziwe. Nie wiemy również na ile poważnie są one traktowane przez samego Donalda Tuska. Myślę, że jest to wirtualny scenariusz, niekoniecznie związany z rzeczywistością (…). To pokazuje słabość Platformy, która oczekuje na powrót Donalda Tuska. Potwierdza to, że formacja naprawdę jest w dużym kryzysie programowym i strategicznym – wskazał dr Krzysztof Kawęcki.

23 czerwca br. Parlament Europejski ma zająć się raportem propagującym zabijanie nienarodzonych dzieci. Słowacja w ramach sprzeciwu uchwaliła rezolucję, w której stwierdziła, że żadna instytucja unijna nie ma prawa zmuszać Słowaków do wprowadzenia tzw. aborcji.

– Chwała politykom Słowacji (…). Jest to wyzwanie dla polskich polityków, zwłaszcza dla Zjednoczonej Prawicy, która powinna stopować różne ideologiczne pomysły UE. Niestety jest duże rozczarowanie, jeżeli chodzi o działalność polskich parlamentarzystów – ocenił politolog.

Obserwując działania Unii Europejskiej w ostatnim czasie, można stwierdzić, że coraz bardziej zmierza ona w stronę liberalno-lewackich ideologii.

– Niestety nowe wybory do PE nie zmieniły konstelacji politycznej, a nurt liberalno-lewicowy się umocnił. Unia Europejska jest coraz bardziej zideologizowana i narzuca państwom członkowski ideologiczne rozwiązania wymierzone w naród, wiarę religię i rodzinę – poinformował dr Krzysztof Kawęcki.

Cała rozmowa z prezesem Stowarzyszenia „Wiara i Czyn” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj