W PE odbędzie się dziś debata nt. przyszłego unijnego budżetu

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się dziś debata na temat kształtu wieloletniego unijnego budżetu. Europosłowie przygotują stanowisko odnośnie ram finansowych na lata 2021–2027. Politycy będą także dyskutować nad reformą zasobów własnych. Chodzi o zmiany struktury dochodów wspólnotowego budżetu. 

W sprawozdaniu Parlamentu Europejskiego – jak poinformowali europosłowie Prawa i Sprawiedliwości – znalazł się zapis dotyczący powiazania dostępu do funduszy z przestrzeganiem praworządności.

Poseł do PE dr Zbigniew Kuźmiuk zwrócił uwagę, że w maju poznamy projekt budżetu Komisji Europejskiej, w którym nie musi być takiego zapisu.

– Komisja 2 maja przedstawi swój projekt i takie rozwiązanie wcale nie musi być tam zawarte, zwłaszcza, że sam komisarz Oettinger nie jest zwolennikiem takiego rozwiązania. Specjalnie więc bym się tego nie obawiał. Jednak rzeczywiście można powiedzieć, że i jeden, i drugi dokument (…) generalnie, jeśli chodzi o ideę, idzie po myśli polskiej – powiedział Zbigniew Kuźmiuk.

Parlament Europejski oczekuje także wypełnienia luki w budżecie po wyjściu Wielkiej Brytanii ze wspólnoty. Z dokumentu wynika, że wzrosną składki. Kraje Wspólnoty miałyby także złożyć się na nowe priorytety, tj. ochronę granic zewnętrznych czy badania na obronność.

Politycy rozważają także wprowadzenie podatku europejskiego. Premier Mateusz Morawiecki zaproponował wcześniej, aby był to podatek cyfrowy. Obciążenie dotyczyłoby firm, które osiągają miliardowe zyski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl