(fot. PAP)

Umowy handlowe USA i UE wprowadzają ACTA?

Umowa handlowa pomiędzy USA a UE może zawierać zapisy podobne do ACTA. Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji jest obecnie w fazie negocjacji. Dokument jest szansą na zniesienie wiz dla Polaków. Skorzystać mają też gospodarki USA i Europy.

Tymczasem w zakres porozumienia wchodzą także kwestie związane z prawem autorskim. Chociaż szczegółowe zapisy nie są znane, to jak informują media, mogą być zbliżone do kontrowersyjnych uregulowań znanych z umowy ACTA.

Europoseł Tomasz Poręba powiedział, że choć umowa jest korzystna dla obu stron, to zapisy dotyczące praw autorskich budzą niepokój i powinny zostać odrzucone.

– Porozumienie handlowe USA a UE w pewnym sensie zatwierdzają możliwość inwigilacji internautów, co jest nie do przyjęcia z punktu widzenia demokracji czy swobody wypowiedzi. W PE w pierwszej kolejności otrzymamy pierwszy trakt tej umowy i będziemy się mu bardzo szczegółowo przyglądać, aby do tej sytuacji, o której mówiłem wcześniej, a więc próbie inwigilowania internautów, zakwestionowania praw autorskich w sieci, po prostu nie dopuścić – mówił europoseł Tomasz Poręba.

Umowa ws. wolnego handlu i inwestycji między UE a USA miała być wynegocjowana jeszcze w tej kadencji Parlamentu Europejskiego. Obecnie obserwatorzy nie wykluczają, że sprawa przeciągnie się poza 2015 rok.

RIRM

 

drukuj