fot. PAP/EPA

W poniedziałek ma być gotowy projekt unijnych wytycznych do negocjacji z Wielką Brytanią

W poniedziałek mamy poznać projekt unijnych wytycznych do negocjacji z Wielką Brytanią ws. przyszłych stosunków między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską. To tzw. czerwone linie, których Wspólnota nie przekroczy.

W Brukseli propozycję w tej sprawie przedstawi główny negocjator Unii Europejskiej ds. brexitu Michel Barnier. Kraje członkowskie mają ją zaakceptować pod koniec miesiąca.

Na pertraktacje nie ma wiele czasu, bo okres przejściowy, w ramach którego Wielką Brytanię obowiązują unijne reguły i ułatwienia, upłynie 31 grudnia.

Podczas gdy Unia Europejska przygotowuje się do pobrexitowych negocjacji z Brytyjczykami, w Polsce nadal trwa dyskusja o tym, kto odpowiada za to, że doszło do brexitu i czy Wspólnota wyciągnęła z tego wnioski.

W ocenie europosła Ryszarda Czarneckiego, Unia Europejska niczego się nie nauczyła.

– Unia musi wyciągnąć wnioski z brexitu, ponieważ pierwszy raz się zdarza, że państwo członkowskie – wielkie państwo członkowskie, gospodarka nr 2 w Unii – wychodzi z Unii. Mam wrażenie, że na razie Unia niczego nie zrozumiała z brexitu, niczego się nie nauczyła i żadnych wniosków nie wyciągnęła. Prezentuje w tej chwili podobną arogancję wobec Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Rumunii, którą prezentowała kiedyś wobec Wielkiej Brytanii. Mam wrażenie, że Unia Europejska nie odrobiła lekcji po tym brexicie – stwierdził Ryszard Czarnecki.

Brytyjczycy wystąpili z UE w nocy z piątku na sobotę. Wraz z ich wyjściem ze Wspólnoty rozpoczął się 11-miesięczny okres przejściowy. W tym czasie obie strony powinny zawrzeć umowę ws. przyszłych relacji handlowych.

RIRM

drukuj