Premier Morawiecki udaje się do Brukseli na szczyt UE

Premier RP Mateusz Morawiecki udaje się dziś na szczyt Unii Europejskiej w Brukseli. Będzie to jego pierwsza zagraniczna wizyta i debiut w gronie szefów państw i rządów krajów UE.

Na rozpoczynającym się dziś dwudniowym spotkaniu unijni liderzy uroczyście zainaugurują współpracę wojskową PESCO i będą rozmawiać o migracji. Jutro w formacie 27 państw skupią się na Brexicie oraz reformach strefy euro.

Poseł Konrad Głębocki z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych powiedział, że obycie międzynarodowe i negocjacyjne doświadczenie nowego premiera mogą pomóc w poprawie naszych relacji z Unią Europejską. Polityk nie spodziewa się jednak zmiany polskiego stanowiska.

Kwestia migracji ma być omawiana, ale nie mają być przyjmowane konkluzje w tym zakresie. Może to będzie pewne rozpoznanie, jeżeli chodzi o stanowisko Polski, ale ono się nie zmieni. My ze względów bezpieczeństwa nie chcemy przyjmować islamskich imigrantów. Natomiast na szczycie będzie też omawiana sprawa PESCO, czyli stałej współpracy, jeżeli chodzi o politykę obronną. Tutaj Polska musi pilnować tego, żeby nie doszło do jakiegoś przechyłu w kierunku koordynacji przemysłów i dyktowania np. z Brukseli, jak ma wyglądać rozwój przemysłu zbrojeniowego w Polsce, bo to byłoby na pewno niekorzystane – wskazał pos. Głębocki.

Szef MSZ Konrad Szymański zapewnił, że Polska reprezentowana przez premiera Mateusza Morawieckiego przede wszystkim podtrzyma oczekiwanie by nasze interesy były jak najlepiej realizowane w UE.

Przy okazji szczytu w Brukseli na piątek planowane są rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Francji Emmanuelem Macronem, a jeszcze dziś spotkanie w gronie szefów rządów krajów grupy Wyszehradzkiej z premierem Włoch. Kraje V4 mają na nim ogłosić inicjatywę, która ma wspomóc walkę z nielegalną imigracją z Libii. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl