fot. flickr.com

Bruksela: dziś spotkanie premierów państw V4 z szefem rządu Włoch

Premierzy Polski, Węgier, Czech i Słowacji spotkają się dziś z szefem rządu Włoch Paolo Gentilonim. Politycy poruszą temat dotyczący migracji. Konsultacje mają służyć zbliżaniu stanowisk ws. reformy polityki azylowej. W spotkaniu ma wziąć udział szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

W ubiegły wtorek premier Włoch wyraził zadowolenie z postawy krajów V4, które zadeklarowały gotowość przeznaczenia 35 mln euro na pomoc w związku z kryzysem migracyjnym.

Na wieczornym szczycie UE w Brukseli temat migracji podejmą również unijni liderzy. Nie przewidziano jednak podejmowania żadnych decyzji w tej sprawie.

Europoseł Stanisław Ożóg ocenia, że powinniśmy być wyrozumiali dla państw takich jak Włochy – oszukanych błędną polityką Angeli Merkel – i podejmować z nimi dialog.

Państwa Unii Europejskiej muszą sobie wyjaśnić to, co się wydarzyło, jeśli chodzi o imigrantów i to, co może być skutkiem niekontrolowanej fali napływu imigrantów na przestrzeni ostatnich lat. Zrozumiałe dla nas musi być też to, że ten problem będzie podnoszony szczególnie przez dwa rządy: włoski i grecki, gdzie ten problem występuje najbardziej. Doskonale rozumiem problemy tych rządów, które nie z własnej woli, tylko oszukane przez bardzo dziwną, powiem „głupią” politykę Angeli Merkel, zostały w taki sposób doświadczone – wskazuje Stanisław Ożóg.

Swoje stanowisko ws. relokacji uchodźców, odmienne niż dotychczas, przedstawił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Zasugerował rezygnację z forsowania automatycznego rozdziału imigrantów. Spotkało się to z krytyką kilku państw członkowskich.

Również rzecznik KE Margaritis Schinas powiedział, że Komisja stanowczo sprzeciwia się stwierdzeniu, iż relokacja jako reakcja na kryzys okazała się nieskuteczna.

„Jako instytucja bronimy decyzji podjętych przez Radę UE” – dodał.

Stwierdził też, że kwestia migracji w UE może zostać rozwiązana tylko i wyłącznie wtedy, gdy połączone zostaną odpowiedzialność z solidarnością.

RIRM

drukuj