Szef polskiego MSZ podsumował swoją wizytę w Brukseli

W przedstawionej krajom Unii Europejskiej argumentacji ws. reform polskiego sądownictwa chcemy dowieść nieobiektywności stanowiska Komisji Europejskiej w taki sposób, aby nie antagonizować naszego partnera – mówił szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Minister podsumował wczoraj swoją wizytę w Brukseli.

Jacek Czaputowicz w stolicy Belgii m.in. wziął udział w posiedzeniu Rady UE do Spraw Zagranicznych. Spotkał się także z szefami MSZ – Holandii, Austrii, Szwecji, Rumunii, Słowenii, Litwy i Chorwacji.

Na konferencji transmitowanej przez TVP Info powiedział, że w tych rozmowach wyjaśniał sytuację dot. prowadzonego wobec Polski postępowania z art. 7. traktatu o UE. Chodzi o reformę wymiaru sprawiedliwości dot. Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Minister Czaputowicz ocenił, że informacje na temat tej reformy, które docierają do państw UE, nie są „obiektywnie przedstawione”.

Jeżeli nawet dojdzie do jakiegoś głosowania, to będziemy musieli to zaakceptować. Nie obawiamy się tego. Nie wiem, jaki będzie wynik (…), bo mamy różne sygnały ze strony państw członkowskich. To, co chcemy zrobić, to zaprezentować, jak te reformy naprawdę wyglądają i dowodzić tezy, że one nie odbiegają od standardów UE, a bynajmniej nie są sprzeczne z prawem UE czy standardami. Państwa słyszały z różnych artykułów prasowych, z narracji Komisji Europejskiej w tym dokumencie, natomiast to nie jest bardzo obiektywnie przedstawione. Przede wszystkim prosimy więc państwa, aby wysłuchano naszych argumentów, ale jak będzie dalej, zobaczymy – powiedział Jacek Czaputowicz.

Minister dodał, że Polska chce, by nasze stanowisko zostało zaprezentowane państwom członkowskim przed końcem lutego. Zaznaczył, że rząd rozmawia w tej sprawie z Bułgarią, która sprawuje w tym półroczu prezydencję w Radzie UE, a także z Komisją Europejską.

Jacek Czaputowicz podkreślił, że eksperci prawni mogą przyjechać z Polski do Brukseli, by rozmawiać z ekspertami prawnymi KE. Wyjaśniając charakter rozmów grup ekspertów obu stron, szef polskiego MSZ powiedział, że nie będą to negocjacje, lecz raczej wymiana informacji.

Więcej nt. wizyty ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza w Brukseli można przeczytać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl