Bruksela: Szef polskiego MSZ spotkał się z sekretarzem generalnym NATO  

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Poniedziałkowe rozmowy w kwaterze głównej NATO dotyczyły m.in. przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Brukseli, wzmocnionej wysuniętej obecności wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego na jego wschodniej flance, a także starań rządu w Warszawie o umieszczenie w Polsce jednego z nowych dowództw NATO.

Minister Jacek Czaputowicz podczas konferencji transmitowanej przez TVP Info zrelacjonował przebieg spotkania.

Podziękowałem za zaangażowanie w implementację decyzji ze szczytu NATO w Warszawie. Postrzegane są one w Sojuszu jako kluczowe i historyczne dla zapewnienia bezpieczeństwa regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Chodzi o obecność wojsk NATO, wojsk amerykańskich, o wsparcie. Mówiliśmy na temat pogłębiania tych decyzji, implementacji i konsolidacji Sojuszu wokół wspólnych wartości na szczycie, który odbędzie się za kilka miesięcy w Brukseli. Była to bardzo pożyteczna rozmowa na tematy bezpieczeństwa. To kończy moje dwa pierwsze tygodnie jako ministra spraw zagranicznych – powiedział szef polskiego MSZ.

Wcześniej w poniedziałek minister Jacek Czaputowicz wziął udział w posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych, które było poświęcone m.in. sytuacji w Libii oraz na Bliskim Wschodzie. W kuluarach obrad spotkał się z ministrami spraw zagranicznych Słowenii, Rumunii, Szwecji, Holandii i Austrii. Jednym z tematów poruszanych w tych rozmowach była praworządność i sprawa uruchomienia art. 7 wobec Polski.

W niedzielę wieczorem szef polskiego MSZ spotkał się też z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem, z którym rozmawiał na temat reform wymiaru sprawiedliwości.

Polska realizuje reformy, które zostały wprowadzone w życie – powiedział minister Jacek Czaputowicz.

Jednocześnie zapowiedział, że Polska odpowie na rekomendacje Komisji Europejskiej do 20 marca, czyli w przewidzianym terminie. 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl