fot. PAP/EPA

Szwajcaria: dziś rusza Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

W szwajcarskim Davos rozpoczyna się dziś Światowe Forum Ekonomiczne. Polskę reprezentować będą prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką oraz premier Mateusz Morawiecki. Według mediów, Prezes Rady Ministrów ma zabrać do Davos tzw. Białą księgę. Dokument ma na celu odkłamanie opinii o przeprowadzonych przez rząd reformach, m.in. sprawiedliwości.

W ramach Forum zaplanowano spotkanie polskiego premiera m.in. z szefami rządów Danii, Norwegii oraz Holandii.

Jak co roku w spotkaniu wezmą udział światowi przywódcy oraz liderzy biznesu. Po raz pierwszy od 2000 r. do Davos przybędzie również prezydent USA, Donald Trump.

Głównym tematem tegorocznej konferencji jest „zbadanie przyczyn i przedstawienie rozwiązań politycznych, gospodarczych i społecznych podziałów”. W kuluarach ma pojawić się także temat spornego gazociągu Nord Stream 2.

Sławomir Horbaczewski, ekonomista, ocenia, że Forum jest dla nas dobrą okazją do pokazania faktycznej sytuacji politycznej i ekonomicznej w Polsce.

– Będziemy mieli tam bardzo dobre forum, aby opowiedzieć uczciwie, szczerze i otwarcie o tym, co dzieje się w Polsce, żeby przywódcy światowi nie dowiadywali się o tym „z trzeciej ręki”, albo z ust osób, które są Polakami, ale nie zawsze reprezentują interes większości społeczeństwa. Jeżeli chodzi o konkretne interesy gospodarcze, to Polska jest dzisiaj w takim momencie, kiedy nasza gospodarka, nasz przemysł zaczyna na tyle dobrze funkcjonować, że stajemy się konkurentem na arenie międzynarodowej. (…) Mamy fundamenty, by twierdzić, że jest to sytuacja długotrwała  – zaznaczył ekonomista.

Światowe Forum Ekonomiczne organizowane jest corocznie w górskim kurorcie Davos od 1971 r. Spotkanie jest okazją do dyskusji o głównych społecznych i ekonomicznych problemach świata oraz metodach ich rozwiązywania. Tegoroczne forum potrwa do piątku.

RIRM

drukuj