A. Macierewicz: V4 to inspiracja dla innych krajów Europy

Wyszehrad to nie tylko nasza wspólna marka, lecz także inspiracja dla innych krajów Europy, jak we współdziałaniu wzmacniać cywilizację zachodnią – powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz podczas spotkania ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej (V4).

Ministrowie obrony Polski, Węgier, Czech i Słowacji podsumowali w Warszawie polską prezydencję w grupie. Przewodnictwo w V-4 objęły Węgry.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powiedział podczas spotkania z dziennikarzami, że działania w ostatnim półroczu skupiły się na wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

Równocześnie państwa Grupy podejmują wspólne wysiłki na rzecz wzmocnienia wspólnej inicjatywy obronnej Unii Europejskiej” – zaznaczył Antoni Macierewicz.

Podkreślił, że te działania kontynentalne nie są alternatywne do NATO, tylko komplementarne. W jego ocenie wzmacnianie potencjału europejskiego, polegające na dążeniu do tego, by nakłady w poszczególnych państwach były nie niższe niż 2 proc. PKB na zbrojenia, musi polegać na wysiłkach komplementarnych, a nie alternatywnych wobec NATO.

Sojusz jest głównym punktem odniesienia bezpieczeństwa Europy i zabezpieczenia naszych krajów” – podkreślał minister, podsumowując przewodnictwo w V-4.

Antoni Macierewicz zaznaczał, że grupa dużo miejsca poświęciła analizie najważniejszej inicjatywy podejmowanej przez państwa grupy wyszehradzkiej w ramach wschodniej flanki NATO – wyszehradzkiej grupy bojowej.

Jej dyżur w 2016 r. okazał się olbrzymim sukcesem, przygotowywany dyżur w 2019 roku będzie realizowany wspólnie nie tylko w skali państw wyszehradzkich, ale także – mam nadzieję – siłami zbrojnymi Ukrainy” – powiedział szef resortu obrony.

Rozmowy dotyczyły też flanki południowej NATO – przejmujące prezydencję Węgry będą musiały temu poświęcić dużo uwagi kontynuując obecny dorobek Grupy – mówił minister Macierewicz.

„Mamy takie przekonanie, że to półrocze było ogromnym krokiem naprzód ku wspólnej obronie państw wyszehradzkich, tego serca Europy, wspólnej obrony NATO oraz wzmocnienia naszych wysiłków na rzecz zwiększenia obrony Europy” – podkreślił Antoni Macierewicz

Wyszehrad jest nie tylko naszą wspólną marką (…) ale jest także inspiracją dla innych krajów Europy, jak we współdziałaniu, współpracy, dobrej wymianie doświadczeń wzmacniać cywilizację zachodnią i jej odporność na wszelkie zagrożenia. (…) Zarówno te związane z agresją rosyjską, jak i te związane z terrorystycznymi niebezpieczeństwami i migracjami, które nam zagrażają od południa” – zaznaczył  szef MON.

Trzej ministrowie w swoich wystąpieniach dziękowali Antoniemu Macierewiczowi za półroczne prowadzenie prac. Liczą na dalszą współpracę pod węgierskim przewodnictwem, również w kontekście przystąpienia do działań grupy zbrojnej Ukrainy.

W spotkaniu brali udział minister obrony Słowacji Peter Gajdos, sekretarz stanu w węgierskim ministerstwie obrony Tamas Vargha i wiceminister obrony Czech Jakub Landowsky.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl