WSKSiM: Rozpoczyna się druga edycja szkoły bractwa św. Jana Pawła II

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej rozpoczyna się dziś druga edycja szkoły bractwa św. Jana Pawła II. Przy toruńskim sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II wykłady prowadzić będzie ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr. Podczas dzisiejszych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja kapłan podkreślił istotę nauczania papieża Polaka w odniesieniu do współczesnych wydarzeń.

Bogactwo nauczania św. Jana Pawła II jest ogromne i trzeba by dzień po dniu przez cały rok zgłębiać jego treści, by wynieść z nich całą kwintesencję. W związku z tym ks. prof. Paweł Bortkiewicz zaproponował, by letnie spotkania na przestrzeni pięciu lat były oparte na pięciu rozdziałach testamentalnej książki naszego wielkiego rodaka, tj. „Pamięć i tożsamość”.

– Tegoroczna edycja będzie dotyczyła pierwszego rozdziału zatytułowanego: „Miara wyznaczona złu”. Jan Paweł II rozpoczyna tę refleksję od zastanowienia się nad zjawiskiem totalitaryzmu XX w., po to, aby odkryć dobro, które się w nim pojawia – wskazał wykładowca WSKSiM.

Etyk akcentował, że dziś jest to niezwykle ważna refleksja, ponieważ jesteśmy rzuceni między dwoma biegunami.

– Z jednej strony huraoptymizmu mówiącego, że nasz świat osiągnął pułap niebotycznego postępu technicznego, cywilizacyjnego, politycznego („Koniec historii” F. Fukuyamy), a z drugiej strony mamy „Zderzenie cywilizacji” S. Huntingtona, który pokazuje, że nasz świat jest zderzeniem walki, co potwierdzają polityczne wydarzenia związane z inwazją islamu na Europę – wyjaśnił ksiądz profesor.

Papież Polak poprzez swoje dzieło ukazuje, jak odnaleźć się między tymi dwoma biegunami.

– Jan Paweł II proponuje nam refleksję niezwiązaną ani z iluzją naiwnego optymizmu, ani też z poczuciem niezwyciężonego zagrożenia. Pokazuje nam opis dziejów na zasadzie miary przezwyciężenia zła, jaką jest Boże odkupienie. Ta refleksja ma charakter na wskroś teologiczny, ale również bardzo głęboko osadzony w naszej ludzkiej rzeczywistości, zarówno w indywidualnym, jak i społecznym wymiarze – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz zwrócił uwagę, iż obecnie doświadczamy inwazji nienawiści wobec tego, co polskie, a także wszystkiego, co jest zagrożeniem naszej cywilizacji w wymiarze europejskim i światowym.

Jan Paweł II przychodzi nam z pomocą i wyjaśnia, jaki jest sens tych wydarzeń. Pontyfikat Jana Pawła II zakończył się, ale jego nauczanie jest profetyczne. Nie mamy i przez najbliższe lata nie będziemy mieli lepszego punktu odniesienia do interpretacji naszej rzeczywistości – wskazał kapłan.  

Cała rozmowa z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl