fot. Monika Bilska

WSKSiM: sympozjum naukowe „Oblicza ekologii” ku czci śp. prof. dr hab. Jana Szyszko

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyło się sympozjum „Oblicza ekologii” ku czci świętej pamięci profesora Jana Szyszko. W wydarzeniu wzięła udział jego rodzina, leśnicy, przedstawiciele rządu, parlamentu oraz liczni prelegenci. W uczelni została odsłonięta również tablica upamiętniająca byłego ministra środowiska.

Sympozjum poświęcone ekologii i działalności świętej pamięci profesora Jana Szyszko rozpoczęło się od uroczystej Mszy świętej.

– Do naszej Ojczyzny napływają, znajdując wyznawców agresywne i ekspansywne prądy ekologizmu. Negują świat chrześcijańskich wartości, które od wieków kształtują polskie pokolenia – mówił podczas homilii ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Część konferencyjną otworzył Dyrektor Radia Maryja ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Dzisiejsza konferencja została zorganizowana z okazji niedawnego wspomnienia patrona dziennikarzy św. Franciszka Salezego. Co roku mamy sympozja pod tytułem „Oblicza”, różne już były oblicza. Oblicza prawdy, polityki, a teraz oblicza ekologii. To sympozjum zorganizowaliśmy specjalnie dla uczczenia pana prof. Jana Szyszko, wielkiego Polaka, katolika, dla którego kluczowa była wiara i rozum – podkreślał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Swoją wiedzą profesor Jan Szyszko dzielił się z innymi. Organizował sympozja, konferencje i zjazdy – wspominał jego brat Andrzej Szyszko.

– Brat profesor należał do tych nielicznych ludzi nauki, który pokazał, jak swoją bogatą wiedzę teoretyczną wdrażać w proces modernizacji gospodarczej Polski. Uważał, że wykorzystanie własnych, bogatych, różnorodnych zasobów energetycznych jest podstawą budowy niezależności i siły potencjału energetycznego naszej Ojczyzny – wskazywał.

Dziś pracę profesora Jana Szyszko kontynuuje jego następca, minister środowiska Michał Woś.

– Co to znaczy czynić sobie ziemię poddaną? To znaczy, że jeżeli ktoś ma prawo ingerować, ma prawo korzystać z tych dóbr naturalnych, z tych zasobów, które mamy, z tej przyrody, która nas otaczają, to tym bardziej ma obowiązki – akcentował min. Michał Woś.

Troska o środowisko i klimat powinna być jednak oparta na prawdzie, a nie na ideologii – zaznaczył Paweł Sałek, doradca prezydenta Polski do spraw klimatu i były zastępca ministra Szyszko.

– Co do neutralności to mamy bilansować emisję dwutlenku węgla czy gazów cieplarnianych tak, ażeby temperatura na świecie nie wzrosła więcej niż 2 stopnie – podkreślał ekspert.

Były minister środowiska prof. Jan Szyszko postulował za rozwiązaniem, które nie zakładało drastycznego ograniczenia emisji dwutlenku węgla, ale jego wchłanianie przez lasy.

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, gdzie wykładał profesor Szyszko, został zasadzony pamiątkowy dąć „Jan” i zawisła tablica ku jego czci.

„Niech ta tablica daje świadectwo o pokornym człowieku, rozmiłowanym w Bogu, przyrodzie i Ojczyźnie, znakomitym uczonym i mistrzu, ministrze środowiska zawsze oddanym prawdzie i chwalącym Stwórcę we wspaniałych jego dziełach. Przez Chrystusa Pana naszego” – akcentował poświęcając tablicę ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Tablicę odsłoniła żona profesora.

TV Trwam News

[GALERIA] – fot. Monika Bilska

drukuj