Warsztaty terenowe w Tucznie

W malowniczo położonej Stacji Terenowej w Tucznie odbywają się warsztaty terenowe dla słuchaczy studiów podyplomowych Polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Obiekt badawczy położony w Tucznie to wyjątkowe miejsce. Od wielu lat prowadzone są tu badania naukowe z zakresu zasad zrównoważonego rozwoju, szczególnie w  terenach niezurbanizowanych – mówi minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Celem ich jest, w jaki sposób użytkować zasoby przyrodnicze po to, żeby służyły człowiekowi. Mówiąc inaczej, jak chronić zasoby przyrodnicze poprzez działania gospodarcze po to, żeby z tych zasobów można było korzystać. I tu studenci uczą się, w jaki sposób postępować i co robić, żeby występowały gatunki. żeby te gatunki występowały w określonej liczebności i żeby one służyły człowiekowi – wskazuje minister Jan Szyszko.

Od czwartku studenci studiów podyplomowych uczą się, w jaki sposób dokonywać ocen i wycen zasobów przyrodniczych oraz jaki jest wpływ gospodarczej działalności człowieka na stan środowiska przyrodniczego. Studenci w terenie zapoznają się także w terenie z glebami – podkreśla specjalista z zakresu gleboznawstwa dr Marek Kondras.

Jeżeli chodzi o lasy, mają być one włączone do handlu emisjami po 2020 r. W związku z tym, studenci mają się zapoznać z tym, jak właściwości chemiczne, biologiczne, fizyczne gleby mogą wpłynąć na zapasy węgla organicznego w glebach i bilansu dwutlenku węgla w glebach leśnych – mówi dr Kondras.

Zajęcia odbywają się pod okiem specjalistów. Nad całością czuwa minister środowiska prof. Jan Szyszko. Warsztaty terenowe w Tucznie potrwają do jutra.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl