Warsztaty dziennikarskie WSKSiM w Bolesławcu

W Bolesławieckim Centrum Kultury trwają warsztaty dziennikarskie „Zrozumieć media” organizowane przez WSKSiM, we współpracy z Radiem Maryja i TV Trwam.

Podczas warsztatów dziennikarskich młodzież uczestniczy w spotkaniach z wyszkoloną kadrą specjalistów i redaktorów, którzy na co dzień pracują w mediach. Tematyka warsztatów skupia się, m.in. na zagrożeniach, jakie wynikają z manipulacji telewizyjnej, radiowej czy prasowej – akcentuje o. Marcin Krupa, redemptorysta, koordynator warsztatów.

– Warsztaty te mają na celu ukazanie sposobów manipulacji jakie w mediach istnieją po to, aby młodych ludzi uwrażliwić na to, że nie wszystko co jest przekazywane w mediach jest zgodne z rzeczywistością, a to też ma na celu włączenie takiego myślenia, danie młodzieży narzędzi, aby rozumnie korzystała z TV, radia, prasy, czy też z internetu – wyjaśnia redemptorysta.

Warsztaty uczą, pomagają dostrzec zagrożenia wynikające z manipulacji w mediach i są bogatym doświadczeniem – mówią uczestnicy spotkania.

„Dowiedziałam się jak montować, dowiedziałam się o manipulacji, którą prasa wykorzystuje i wielu innych ciekawych rzeczach, które mnie zainteresowały – m.in. jak filmować, jak operować kamerą – i to nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać”. „Zacząłem myśleć na temat tego, jak rzeczywiście wyglądają reklamy, czy to, co prezentują może być prawdą. To dodało mi takiej świadomości”. „Dowiedziałam się jak można manipulować ludźmi w mediach, jak wpływać na ich poglądy, na ich wyrażane zdanie. To w niektórych rękach może stać się bardzo niebezpieczne” – mówili uczestnicy warsztatów.

Dr Janusz Chudyba, główny organizator warsztatów, zauważa, że pomysł uświadamiania młodych ludzi o zagrożeniach w przestrzeni medialnej poprzez tego rodzaju warsztaty, to także myśl o przyszłości polskich rodzin i całego narodu.

– Zachwyciła nas ta pomysłowość, chęć dotarcia szczególnie do młodych ludzi. Dzisiaj młodzież narażona jest na bardzo wiele niebezpieczeństw. Młody człowiek ma to do siebie, że to, co się podaje, uznaje jako prawdę. On w otwartości, szczerości swego serca nie jest skłonny przypuszczać, że jest manipulowany i oszukiwany. Widzimy to w prasie młodzieżowej, która tak naprawdę stara się młodego człowieka zdeprawować, czyniąc go później klientem różnych usług, gadżetów i wprowadzając przeróżne uzależnienia – stwierdził dr Janusz Chudyba.

Warsztaty edukacyjne adresowane są do młodzieży ponadgimnazjalnej.  Zajęcia organizowane są w różnych miejscach Polski i cieszą się dużym zainteresowaniem.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl