Kongres „Katolicy i sztuka” w WSKSiM

W dniach 20-21 listopada zaplanowano już ósmy z kolei Międzynarodowy Kongres, tym razem poświęcony tematowi: „Katolicy i sztuka: szanse i zagrożenia”. Organizowany jest on przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu we współpracy z Katedrą Filozofii Kultury i Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Kongres odbędzie się pod patronatem ks. kard. Zenona Grocholewskiego, byłego Prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego oraz Papieskiej Rady Kultury.

Zadaniem Kongresu jest podjęcie pogłębionej refleksji nad miejscem i znaczeniem sztuki w relacji do wiary katolickiej w dzisiejszym świecie – zróżnicowanym, a jednocześnie zglobalizowanym. Kongres ten, jak wskazuje Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury ks. kard. Gianfranco Ravasi, „rodzi się z przekonania o konieczności promowania owocnego dialogu pomiędzy sztuką i wiarą, a za cel stawia sobie pobudzanie katolików do szukania, poznawania i dowartościowywania najbardziej wzniosłych form sztuki jako drogi prowadzącej ku transcendencji”.

Na Kongresie głos zabierze wielu wybitnych specjalistów światowej sławy oraz artystów różnych dziedzin, podejmujących tematykę roli sztuki w ewangelizacyjnej działalności Kościoła. Wydarzenie zainauguruje ks. kard. Zenon Grocholewski, były Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego.

Obrady Kongresu odbędą się w Auli WSKSiM przy ul. Droga Starotoruńska 3 w Toruniu. Zgłoszenie uczestnictwa w tym zjeździe naukowym polega na wypełnieniu wydrukowanego formularza rejestracyjnego znajdującego się na stronie www.wsksim.edu.pl i przesłaniu go na adres WSKSiM (Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, ul. Św. Józefa 23/35, 87-100 Toruń). Więcej informacji na temat Kongresu i zgłoszeń uczestnictwa udziela rektorat Uczelni pod numerem telefonu: (56) 610 71 31, lub mailowo pod adresem: [email protected]. Termin zgłoszeń mija 13 listopada 2015 roku. Serdecznie Państwa zapraszamy!

Więcej informacji na stronie WSKSiM. 

plakat-kongres


Watykan, 18 września 2015 r.

Magnificencjo Rektorze,

16 września br. otrzymałem od Ojca list, w którym zostałem poinformowany, że Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wraz z Katedrą Filozofii Kultury i Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w dniach od 20 do 20 listopada organizują VIII Międzynarodowy Kongres pt. Katolicy i sztuka: szanse i zagrożenia.

Doceniam znaczenie tego wydarzenia akademickiego, które rodzi się z przekonania o konieczności promowania owocnego dialogu pomiędzy sztuką i wiarą, stawiając sobie za cel pobudzanie katolików do szukania, poznawania i dowartościowania najbardziej wzniosłych form sztuki jako drogi prowadzącej ku transcendencji.

Prosi mnie Ojciec również, aby kierowana przeze mnie dykasteria objęła patronatem wspomniany kongres, w którym wystąpią eksperci i przedstawiciele różnych dziedzin sztuki, od muzyki po architekturę, od filmu po malarstwo.

Po uważnym rozpatrzeniu załączonego przez Ojca programu i zaznajomieniu się z listą prelegentów, którzy zabiorą głos, a także po wzięciu pod uwagę wysokiego prestiżu instytucji organizujących kongres, komisja ustanowiona do oceny tego rodzaju próśb udziela kongresowi Patronatu Papieskiej Rady Kultury.

Życzę jak najlepszych owoców tego kongresu i jest mi bardzo miło móc z tej okazji najserdeczniej pozdrowić Ojca, najdostojniejszych prelegentów oraz wszystkich uczestników.

Gianfranco Kardynał Ravasi

Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury

 
pismo-kard_Ravasi

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl