fot. PAP/EPA

Unia Europejska czeka na dalsze kroki Wielkiej Brytanii w sprawie brexitu

Po wyborach w Wielkiej Brytanii Unia Europejska oczekuje szybkiego głosowania nad porozumieniem w sprawie brexitu. Dziś na ten temat unijni przywódcy dyskutują w Brukseli. To drugi dzień szczytu Rady Europejskiej.

Premier Mateusz Morawiecki komentując wynik wyborów na Wyspach wskazał, że zaszła zasadnicza zmiana.

– Wiemy już, że Boris Johnson i Konserwatyści odnieśli ogromne zwycięstwo, a z perspektywy Polski i Unii Europejskiej jest ono również w tym sensie istotne, że nastąpi stabilizacja sceny politycznej w Wielkiej Brytanii. Możemy mieć nadzieję, i taką nadzieję mamy, że wkrótce nastąpi otwarcie nowego rozdziału, który będzie oznaczał pogłębioną współpracę w zakresie handlu, bezpieczeństwa i współpracy politycznej – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Przewodniczący Rady Europejskiej wskazał, że UE oczekuje szybkiego glosowania w sprawie brexitu.

– Chciałbym pogratulować premierowi Wielkiej Brytanii Borisowi Johnsonowi jego zwycięstwa. Oczekujemy tak szybko, jak to możliwe głosowania w brytyjskim parlamencie nad porozumieniem o wyjściu z UE. Mam nadzieje, że będziemy ciężko pracować z brytyjskim rządem. Bardzo ważne jest zapewnienie tak szybko, jak to możliwe stabilności bezpieczeństwa dla obywateli i firm zarówno brytyjskich, jak i europejskich – akcentował Charles Michel.

TV Trwam News

drukuj