VII Krajowe Forum Ochrony Infrastruktury Krytycznej

Ochrona infrastruktury krytycznej staje się coraz większym wyzwaniem, zwłaszcza ze względu na zmieniający się charakter zagrożeń. W Warszawie trwa cykliczne spotkanie z operatorami infrastruktury krytycznej.

VII Krajowe Forum Ochrony Infrastruktury Krytycznej odbywa się w siedzibie Ministerstwa Rozwoju. Ta edycja wydarzenia jest szczególna – chodzi o zmianę podejścia do wyłaniania infrastruktury krytycznej.

Dotychczas proces ten skupiał się na obiektach i systemach. Teraz jednak podejście to należy zmienić na usługowo-systemowe. Ważniejsze jest zapewnienie ciągłości świadczenia usług na rzecz bezpieczeństwa obywateli i funkcjonowania państwa niż ochrona konkretnego obiektu.

W czasie forum przedstawiciele administracji państwowej, operatorzy infrastruktury krytycznej oraz podmioty biznesowe wymieniają doświadczenia w tym zakresie.

– Trzeba zrozumieć przede wszystkim, że bezpieczeństwo ma wiele wymiarów i to nie jest tylko ochrona fizyczna. Skończyły się te czasy, kiedy odgrodzenie obiektu drutem kolczastym i postawienie wartownika powodowało, że mogliśmy mieć jakieś bardziej lub mniej złudne poczucie bezpieczeństwa. W dzisiejszym świecie jeżeli chcemy uszkodzić infrastrukturę krytyczną, to wcale nie musi wdzierać się do środka, a możemy wykonać to np. w sposób elektroniczny, czyli dokonać cyberataku, możemy pokusić się o wrogie przejęcie, czyli kupić taki zakład i doprowadzić go do bankructwa, można mieć na uwadze takie rzeczy jak techniczne utrzymanie linii produkcyjnych i ciągłości działania zakładu, ponieważ można po prostu „zarżnąć” taką aparaturę, żeby przestała działać – powiedział Krzysztof Malesa, zastępca szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

W czasie Forum omówiona zostanie aktualizacja Narodowego Programu Ochrony Infrastruktury Krytycznej. Ma on odpowiadać na zagrożenia hybrydowe.

Do infrastruktury krytycznej zalicza się rzeczywiste i cybernetyczne systemy niezbędne do minimalnego funkcjonowania państwa. Chodzi m.in. o elektrownie, system bankowy, a także szpitale.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl