fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

„Solidarność” zadowolona z porozumienia Polski z Unią Europejską w sprawie neutralności klimatycznej

„Solidarność” z zadowoleniem przyjęła porozumienie osiągnięte przez premiera Mateusza Morawieckiego na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli. Przywódcy unijni zgodzili się co do osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska nie była w stanie zadeklarować woli wdrożenia tego celu i taki zapis znalazł się we wnioskach.

Decyzja szczytu satysfakcjonuje „Solidarność”, która wcześniej apelowała do premiera RP, żeby nie zgadzał się na rozwiązania proponowane przez Komisję Europejską.

Efekt działań polskiego rządu jest lepszy niż można się było spodziewać – ocenił rzecznik „Solidarności” Marek Lewandowski.

– Obawialiśmy się, że Polska będzie zmuszona zablokować to porozumienie i zostanie w tym osamotniona, a wiadomo, że to na arenie międzynarodowej nie jest nic dobrego, gdy jest się jednym przeciwko wszystkim. To co osiągnął premier Mateusz Morawiecki jest wielkim sukcesem dlatego, że z jednej strony daje nam własną ścieżkę dojścia do neutralności klimatycznej, a więc to jest jeden sukces, że nie jesteśmy związani tym terminem, a drugi, że Polska będzie miała szansę pozyskać istotne środki finansowe dlatego, że transformacja gospodarki do takiej zero emisyjnej to są potężne koszty. W przypadku Polski one są szacowane od 500 do 700 miliardów euro, a więc coś czego polska gospodarka i społeczeństwo nie byłyby w stanie udźwignąć – powiedział Marek Lewandowski.

Przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda w specjalnym oświadczeniu pogratulował premierowi i zaznaczył, że porozumienie to sukces, którego oczekiwali polscy pracownicy i społeczeństwo [zobacz więcej].

Szczegóły dotyczące finansowania transformacji energetycznej, Komisja ma przedstawić w styczniu. W czerwcu liderzy mają ponownie spotkać się na szczycie UE, by podjąć temat neutralności na nowo.

RIRM

drukuj