fot. flickr.com

Media: UE przygotowuje się do wojny handlowej

Unia Europejska przygotowuje się do wojny handlowej – podają media.  W ten sposób odnoszą się do zapowiedzi Donalda Trumpa o wprowadzeniu ceł na stal i aluminium. To spotkało się z międzynarodową krytyką – napisał portal BBC. Meksyk, Brazylia, Chiny oraz Kanada zapowiedziały już stanowcze reakcje na amerykańskie taryfy.

Prezydent USA oświadczył w czwartek o zamiarze wprowadzenia w przyszłym tygodniu 25 proc. cła na import stali i 10 proc. na aluminium.

Tak więc sprowadzamy z powrotem cła i zamierzamy przywrócić je stosunkowo szybko. Będziemy wprowadzać cła. Za tydzień będziemy już składać podpisy w tej sprawie – zapowiedział prezydent USA Donald Trump.

Decyzja Trumpa została skrytykowana przez partnerów handlowych USA. Unia Europejska rozważa wprowadzenie taryf odwetowych na amerykańską stal i szereg innych produktów, w tym na produkty rolne. Szef KE Jean-Claude Juncker powiedział, że Unia nie będzie siedzieć bezczynnie, podczas gdy jej przemysłowi zostanie zadany cios, który zagraża tysiącom europejskich miejsc pracy.

– Protekcjonizm nie może być odpowiedzią na nasz wspólny problem w sektorze stalowym. Zamiast dostarczać rozwiązania, ten ruch może tylko pogorszyć sytuację. UE od dziesięcioleci jest bliskim sojusznikiem bezpieczeństwa USA. Nie będziemy siedzieć bezczynnie, aż nasza branża trafi na nieuczciwe środki, które zagrażają tysiącom miejsc pracy w UE. Unia zareaguje stanowczo i współmiernie, aby bronić naszych interesów – powiedział Alexander Winterstein, rzecznik Komisji Europejskiej.

Pomysł prezydenta USA nie podoba się Francji. Francuski minister gospodarki i finansów mówił, że w wojnie handlowej USA-UE będą tylko przegrani.

– Te jednostronne środki są niedopuszczalne, ponieważ miałyby duży wpływ na europejską gospodarkę i na francuskie firmy – powiedział Bruno Le Maire.

Głos w sprawie zabrał także premier Kanady.

Kupujemy więcej stali ze Stanów Zjednoczonych niż jakikolwiek inny kraj, a zakłócenia na tym zintegrowanym rynku byłyby znaczące i poważne – wskazał Justin Trudeau.

Taryfy amerykańskie odrzuca także rząd Niemiec.

Taryfy te poważnie zaszkodzą międzynarodowemu przemysłowi handlowemu w naszym przemyśle aluminiowym i stalowym. Problem globalnej nadwyżki mocy produkcyjnej w tych dwóch sektorach, stali i aluminium, nie zostanie rozwiązany dzięki takim jednostronnym środkom ze Stanów Zjednoczonych – powiedział Steffen Seibert, rzecznik rządu Niemiec.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł, że wprowadzenie ceł na stal i aluminium prawdopodobnie wyrządzi szkody nie tylko poza Stanami Zjednoczonymi, ale także gospodarce amerykańskiej. Fundusz wezwał USA oraz ich partnerów handlowych do konstruktywnej współpracy mającej na celu redukcję barier handlowych i rozwiązywanie konfliktów handlowych bez uciekania się do takich środków nadzwyczajnych. Jednak prezydent Trump napisał wczoraj na Twitterze, że kiedy „kraj traci wiele milionów dolarów na handlu z niemal każdym krajem, z którym prowadzi interesy, wojny handlowe są dobre i łatwe do wygrania!”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj