Bruksela: ministrowie obrony państw UE będą rozmawiać o misjach i operacjach unijnych

Wtorek to drugi dzień spotkań unijnych ministrów obrony narodowej w Brukseli. Politycy rozmawiać będą o misjach i operacjach unijnych.

Z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem omówią najnowsze wydarzenia związane ze współpracą na linii UE – NATO. Ministrowie poruszą też temat zagrożeń hybrydowych i mobilności wojskowej.

Polskę w Brukseli reprezentuje szef MON Mariusz Błaszczak. Wczoraj minister przedstawił propozycje współpracy w dziedzinie obronnej. Zapewnił też gotowość do udziału w kolejnych projektach PESCO.

– Polska zdecydowała o uczestnictwie w kolejnych projektach PESCO, ale także podkreślałem naszą ocenę mówiącą, że PESCO powinno być otwarte wobec państw spoza UE. Mam tu na myśli przede wszystkim Stany Zjednoczone, Norwegię, ale także Wielką Brytanię – oczywiście po wyjściu z Unii Europejskiej. Mówiłem także o programie budowy wspólnego czołgu. Chcemy, żeby ten program był objęty właśnie formułą PESCO. Jest to program, który rozpoczęły Niemcy razem z Francją – podkreślił Mariusz Błaszczak.

PESCO jest mechanizmem, który umożliwia państwom członkowskim pogłębioną współpracę w zakresie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl