fot. PAP/Jacek Turczyk

A. Bielan: Wiele krajów UE reformowało swoje sądownictwo; instytucje europejskie nie reagowały

Zgodnie z unijnymi traktatami, państwa członkowskie same kształtują swój wymiar sprawiedliwości; w ostatnich latach wiele krajów europejski reformowało sądownictwo; nie było jakiejkolwiek reakcji instytucji europejskich – powiedział we wtorek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

We wtorek przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu odbędzie się rozprawa w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego, dotyczących m.in. zdolności Krajowej Rady Sądownictwa do wykonywania konstytucyjnego zadania stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów w kontekście ustrojowego modelu ukształtowania Rady oraz dotychczasowej jej działalności.

„Zgodnie z traktatami to państwa członkowskie UE mają prawo kształtować swój wymiar sprawiedliwości w sposób, który uważają za stosowny. Wiele krajów w ostatnich latach taką reformę przeprowadzało (…)i nie było jakiejkolwiek reakcji ze strony instytucji europejskich” – podkreślił Adam Bielan w radiu TOK FM, pytany o wtorkową rozprawę w Luksemburgu.

Według niego, taka sytuacja miała miejsce np. w przypadku reformy francuskiego wymiaru sprawiedliwości.

W ocenie Bielana, działania urzędników unijnych wobec niektórych krajów członkowskich UE wynikają m.in. z bieżącej sytuacji politycznej.

„Bardzo wielu polityków europejskich wykonuje rozmaite gesty pod adresem Polski czy Węgier po to, żeby uzyskać jak najlepszy wynik w wyborach europejskich dla swoich partii, bo od tego zależy ich dalsza kariera” – mówił wicemarszałek Senatu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl